Kráska zvaná echinacea alebo zázrak na imunitu

Kráska zvaná echinacea alebo zázrak na imunitu

Publikované: 16.03.2020

Zobrazenie: 30306

Trvalka echinacea purpurea je známa skôr pod svojím slovenským názvom echinacea purpurová. Echinacea je trváca rastlina, ktorá sa pestuje nielen pre svoje dekoratívne kvety, ale aj pre svoje liečivé účinky. Ide o rastlinu vysokú cca 80-100 cm, ktorá sa od júna do septembra pýši purpurovými kvetmi s čiernym stredom. Účinky echinaceya sú rozsiahle. Používa sa pri prechladnutí, ako podpora horných dýchacích ciest, ale aj pri kožných problémoch. 

Z prérií Severnej Ameriky až do slovenských záhradiek

Echinacea purpurea pochádza z prérií Severnej Ameriky. Latinský názov je odvodený od gréckeho slova echinos (ježko), pretože pichľavý stred kvetu pripomína svojimi pichliačmi ježka. Priaznivé účinky poznali už Indiáni v severoamerických prériách, ktorí ju využívali pri oslabení organizmu.
 

Najúčinnejší je koreň rastliny

Echinacea obsahuje polysacharidy, flavonoidy, glykoproteíny a esenciálne oleje. V bylinnej časti rastliny je viac polysacharidov, koreň obsahuje viac esenciálnych olejov, a preto je najúčinnejší. Echinaceu zbierame v čase kvitnutia. Koreň s éterickými olejmi až na jeseň.
 

Čo všetko dokáže echinacea

Táto zázračná rastlina je považovaná za prírodnúý oporu nášmu imunitnému systému. Výživové doplnky z echinacey sú dostupné v lekárňach vo forme tabliet, sirupov, tinktúr, mastí, krémov, bylinných čajov a ďalších. Nájdete ju aj vo výživovom doplnku Herba-C na podporu imunity a dýchacích ciest, ktorý je vhodnésa oplatí užívať v období s vyšším výskytom prechladnutí a ako akútnua podporua imunitného systému.
 

Domáca medicína

Milovníci prírodnej medicíny si echinaceu môžu spracovať sami doma. Zo sušenej vňate si môžeme pripraviť čaj, z čerstvej vňate šťavu, ktorá je ideálna pre deti.
 
  • Tinktúra z echinacey Najvhodnejšie použitie echinacey je v podobe tinktúry. Tinktúra sa užíva pri infekčných ochoreniach niekoľkokrát denne (2 kávové lyžičky po dvoch až troch hodinách). Ako prevencia sa užívajú 2 kávové lyžičky raz denne. Ale pozor! Tinktúra by sa mala užívať maximálne 2 týždne a potom by mala nasledovať aspoň dvojtýždňová prestávka. Tinktúra je užitočná nielen na podporu imunity a detoxikáciu tela, ale aj ako dezinfekcia rán pri topickej aplikácii. Nariedenúou je  ju potom možné používať ju ako pleťovú vodu.
 
  • Z tinktúry je pripravovaná masť na dermatózy. Jeden diel tinktúry premiešame s deviatimi dielmi lanolínu.
 
  • Extrakt z echinacey Ingrediencie: pol litra 60 % liehu, 14 dkg čerstvých listov echinacey. Sparené a odkvapkané listy echinacey naložíme do pohára s liehom a uzavrieme. Každý deň extrakt pretrepeme a po týždni zlejeme do menšieho pohára. Odporúča sa užívať jednu polievkovú lyžicu denne najmä v období chrípok, viróz a prechladnutí.
 
  • Olej z echinacey Sušenú echinaceu (koreň, byľ i kvety) dáme do uzatvárateľného pohára a zalejeme olivovým či iným za studena lisovaným olejom. Rastliny by mali byť úplne ponorené v oleji. 2-3 týždne necháme stáť na svetlom mieste a potom scedíme cez plátno. Olej uchovávame v uzatvárateľnej nádobe.
 

Vyhnite sa dlhodobému užívaniu

Echinaceu vo väčších dávkach nie je vhodné užívať dlhšie ako 14 dní. Jej efekt na imunitu by mohol pôsobiť kontraproduktívne a mohlo by dôjsť k narušeniu imunity. Echinacea nesmie byť užívaná pri systémových a autoimunitných ochoreniach (roztrúsená skleróza, reumatoidná artritída, lupienka apod.) a v prípade alergií na rastliny z čeľade hviezdicovitých (sedmokráska, chryzantéma, čakanka a harmanček) či peľovej alergie, pretože niektoré prípravky môžu obsahovať peľ. Ďalšou kontraindikáciou je tehotenstvo a užívanie imunosupresívnych liekov.
shutterstock_469591457.jpg

Pestovanie zvládne každý

Pestovanie echinacey je jednoduché a nenáročné. Echinacea miluje slnečné stanovištia, nepotrebuje ani zalievať a hnojiť. Semená echinacey si môžeme predpestovať a vysádzať skoro na jar.
 
Podporte imunitu detí darmi z prírody
17.03.2020

Podporte imunitu detí darmi z prírody

Aj u vás je zima tradične obdobím maródovania? Podobnú skúsenosť má väčšina mamičiek detí predškolského a školského veku, ktoré každú chvíľu chytia nejakú virózu. Čo robiť pre to, aby vaše deti neboli tak často choré? Podporte ich odolnosť prostriedkami, ktoré nájdete v prírode.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 468
Tipy, ako celoročne podporovať  detskú imunitu
18.09.2016

Tipy, ako celoročne podporovať detskú imunitu

Ako sa postarať o to, aby vaše dieťa prečkalo chladné dni zdravé, usmievavé a bez vreckovky pri nose? Podporujte celoročne jeho imunitu. Poradíme vám, ako na to.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 176