Hnačka môže varovať pred vážnou chorobou

Publikované: 31.10.2018

Nejakú tú hnačku prekonal asi každý z nás. Dlhé hodiny strávené na toalete v kŕčoch, ktoré nám obracajú vnútornosti naruby, a keď sa každá minúta zdá byť nekonečnou, sú zážitkom, ktorý by sme nepriali hádam ani svojmu nepriateľovi. O podobné patálie si často koledujeme tým, že zjeme niečo nevhodné (napríklad nedostatočne tepelne spracované mäso alebo kontaminované potraviny). Niekedy však hnačka môže signalizovať aj niečo oveľa závažnejšie.

Pri hnačkovom ochorení dochádza k podráždeniu tráviaceho traktu a zrýchlenému pohybu čriev, ktoré potom nedokážu vstrebať tekutiny obsiahnuté v strávenej potrave a prebytky vylúčia von. Podľa dĺžky trvania ťažkostí delíme hnačku na akútnu a chronickú.

Za akútnu hnačku môžu aj antibiotiká

Akútna hnačka prichádza náhle, ale v priebehu niekoľkých dní spravidla odznie. Jej príčinou sú obyčajne vírusy a baktérie (niekedy aj prítomnosť parazitov v tele). Okrem rýchlo sa opakujúcich  riedkych stolíc často sprevádza hnačku aj zvýšená teplota, bolesť hlavy a kĺbov, zimnica, únava, slabosť, nechutenstvo, kŕče a bolesti brucha, vracanie (nutkanie na vracanie). Stolica môže obsahovať stopy hlienu alebo krvi. K hnačke niekedy dochádza aj v priebehu užívania antibiotík, ktoré okrem patogénov likvidujú aj prospešné mikroorganizmy v črevách.

Chronické ťažkosti verzus dráždivé črevo

Úplne odlišnou kategóriou je dlhodobá (chronická) hnačka. Na vine býva často syndróm dráždivého čreva, ktorý súvisí s narušenou pohyblivosťou hrubého čreva a prejavuje sa poruchami vyprázdňovania. Pacienti trpia hnačkou a nutkavou potrebou na stolicu, či naopak zápchou, prípadne sa u nich tieto prejavy vzájomne kombinujú. Máte podozrenie na dráždivé črevo? Na nič nečakajte a zájdite za svojím lekárom, ktorý vás odošle na gastroenterologické vyšetrenie.

Hnačka ako varovanie pred nádorom

Dlhodobé črevné ťažkosti môžu však signalizovať i celý rad ďalších problémov, ako je alergia na lepok (celiakia),  intolerancia laktózy (neznášanlivosť mliečneho cukru), neschopnosť stráviť a vstrebať tuky, diabetes, nádorové ochorenie hrubého čreva a konečníka alebo niektoré hormonálne poruchy (zvýšená funkcia štítnej žľazy, znížená funkcia hypofýzy či nadobličiek). Chronickou hnačkou trpia aj pacienti s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou (zápalové ochorenia čriev) alebo ľudia po operácii žalúdka, čreva a žlčníka. Ďalšou príčinou môže byť taktiež prekonaná akútna črevná infekcia.

Pozor na dehydratáciu u detí a seniorov

Na lekára by ste sa mali obrátiť vtedy, ak hnačka trvá dlhšie než päť dní, sprevádza ju horúčka a vracanie a v stolici sa objavuje krv. Veľmi nebezpečná môže byť hnačka u malých detí a seniorov, u ktorých dochádza k rýchlej dehydratácii a strate dôležitých minerálov (napríklad pri nedostatku draslíka môžu nastať poruchy srdcového rytmu a u starších ľudí sa môže rozvinúť cievna mozgová príhoda).

Patogénom nahráva narušená črevná  rovnováha

Narušenie rovnováhy prirodzenej črevnej mikroflóry môže v tele nastoliť podmienky, v ktorých sa môžu patogény lepšie šíriť. Preto potom môže ľahko dôjsť k napadnutiu vírusmi, baktériami či toxínmi. K obnoveniu narušenej črevnej mikroflóry prispievajú probiotiká – živé mikroorganizmy, ktoré žijú v symbióze s naším telom a vytvárajú konkurenčné prostredie pre cudzie baktérie. Probiotiká môžeme dodať telu bežnou stravou (jogurt, kefír, kvasená kapusta, tempeh, miso, kombucha, kimčchi, cmar) alebo pomocou výživových doplnkov, ktorých súčasťou by mali byť aj fruktooligosacharidy, ktoré slúžia ako potrava a zdroj energie pre tieto „priateľské baktérie“. Voľne ich kúpite v lekárňach a e-shopoch.