Čo sa skrýva za bolesťou ucha?

Čo sa skrýva za bolesťou ucha?

Publikované: 19.12.2019

Zobrazenie: 36386

Bolesť ucha má väčšina z nás spojenú s detstvom. Bolesťami ucha bývajú najviac postihnuté deti, ale môže stretnúť aj dospelých pacientov. Bolesť ucha má mnoho príčin, z ktorých najčastejšie je zápal stredného ucha a zápal vonkajšieho zvukovodu. Bolesť ucha dokáže malých i veľkých pacientov pekne potrápiť, a preto by nemala byť podceňovaná.

Bolesť ucha má mnoho príčin

Môže ísť o bolesť spôsobenú zubamiy, krčnou chrbticou, nádchou, ale na vine môže byť aj prievan. Najčastejšou príčinou problémov je ale zápal stredného ucha alebo zápal vonkajšieho zvukovodu. Ďalšími príčinami bolestí ucha sú napr.:
 
  • nahromadenie tekutiny v uchu,
  • upchanie uší ušným mazom alebo inými predmetmi,
  • poranenie ušného kanálu vatovými tyčinkami alebo inými predmetmi
Pokiaľ nie je zrejmé, čo je príčinou bolesti ucha, je vždy na mieste návšteva lekára.
 

Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha je bolestivé a pomerne časté ochorenie prevažne u malých detí. Rozlišuje sa akútna forma trvajúca niekoľko dní a chronický zápal, ktorý je dlhodobejšieho charakteru. Zápal stredného ucha zvyčajne začína ako vírusové ochorenie horných dýchacích ciest, neskôr sa ale dostaví hnisavý zápal spôsobený baktériami. Pacient pociťuje silný tlak spôsobený prebytočnou zápalovou tekutinou, ktorá sa hromadí v Eustachovej trubici a tlačí na bubienok. Zápal je často sprevádzaný teplotou, zhoršením sluchu, hnačkou či zvracaním. Rizikom je aj roztrhnutie ušného bubienka.
 

Zápal vonkajšieho zvukovodu

Ďalšie bolestivé ochorenie ucha je zápal zvukovodu, spôsobený vírusovou, bakteriálnou alebo hubovou infekciou. Rizikovými faktormi je kúpanie v špinavej vode, pobyt vo vlhkom či prašnom prostredí, vniknutie cudzieho telesa do ucha apod. Príčinou je aj upchatie zvukovodu mazom a vznikom infekcie, napr. pri nesprávnom čistení uší, kedy je maz zatlačený hlbšie. Zápal zvukovodu býva spojený s bolesťou uzlín pod uchom, začervenaním kože, nevoľnosťou, pocitom zaľahnutých uší alebo výtokom. Okrem silnej bolesti je ucho citlivé na dotyk.
 

Návštevu lekára neodkladajte

V prípade silnej bolesti ucha navštívte odborníka z ORL, špecialistu na liečbu ušných, nosných a krčných chorôb. Ten zistí prítomnosť a rozsah zápalu, príp. vykoná výter z krku a odber krvi. Pokiaľ ide o nehnisavý zápal stredného ucha, môže predpísať špeciálne nosové kvapky. Niekedy uľaví prikladanie studených obkladov. Pri hnisavom zápale sú nasadené antibiotiká či antibiotické kvapky do ucha. Niekedy sa liečba nezaobíde bez prepichnutia ušného bubienka, aby hnis mohol vytiecť. Ak sa jedná o zápal zvukovodu, je najdôležitejšie vyčistenie a vypláchnutie zvukovodu. Lekár predpíše kvapky znižujúce opuch ucha, antibiotické kvapky alebo antibiotiká. Ak je príčinou zápalu pleseň, nasadí lekár antimykotiká.
 

Ako sa chrániť proti zápalom ucha

Tí, ktorí trpia na zápaly uší, by mali byť obozretní najmä pri kúpaní v bazéne, pretože dlhé kúpanie v bazéne, keď nie je možné zamedziť namočenie ucha, je ideálnym podhubím k tvorbe zápalu. V zimných mesiacoch je nutné nosiť čiapku a chrániť uši pred vetrom, vlhkosťou a zimou. Pri prvých známkach nádchy nezabudnite telo zásobiť vitamínmi, smrkať a povzbudzovať imunitu. K povzbudeniu imunity môžete vyskúšať obľúbený výživový doplnok Spektrum Imunita s vitamínom C a zinkom na prirodzenú obranyschopnosť tela. Spektrum Imunita je vhodný nielen v chladných mesiacoch, ale aj počas zvýšenej fyzickej a duševnej námahy.
 
Rad výživových doplnkov Spektrum obsahuje komplexné multivitamíny s minerálmi vo vyváženom pomere určené na špecifické potreby a obdobie. Zdravie môžete podporiť tiež
 
Ako si uľaviť pri zápale stredného ucha
23.05.2018

Ako si uľaviť pri zápale stredného ucha

Táto nepríjemná a bolestivá patália, odborne nazývaná otitída, býva jedným z najčastejších dôvodov návštev detského lekára. To však neznamená, že nemôže potrápiť aj dospelých. Prepuká najmä v obdobiach, keď vo vzduchu zúria vírusy, ktoré oslabujú našu imunitu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 37201