Ako si uľaviť pri zápale stredného ucha

Ako si uľaviť pri zápale stredného ucha

Publikované: 23.05.2018

Zobrazenie: 37940

Táto nepríjemná a bolestivá patália, odborne nazývaná otitída, býva jedným z najčastejších dôvodov návštev detského lekára. To však neznamená, že nemôže potrápiť aj dospelých. Prepuká najmä v obdobiach, keď vo vzduchu zúria vírusy, ktoré oslabujú našu imunitu.

K vzniku zápalov často dochádza aj pri prebiehajúcej chrípke a ďalších vírusových ochoreniach horných dýchacích ciest. Postihnuté ucho by mal vždy prezrieť lekár (zápalové ušné ochorenia môžu ohroziť sluch), ako prvá pomoc pri bolesti však môžu poslúžiť aj rôzne prírodné metódy.

Odhaliť zápal stredného ucha u detí môže byť na začiatku veľmi obťažné, zvlášť ak zatiaľ nerozprávajú. Existujú však určité varovné signály, ktoré by vás mali upozorniť na to, že sa niečo deje: malí pacienti bývajú nervózni, mrzutí, podráždení a uplakaní. Odmietajú jesť a piť (ťažkosti sa obvykle zhoršujú pri kašli, kýchaní a prehĺtaní), nepokojne sa prevaľujú v postieľke, prípadne si neustále siahajú na uško. Zápal môžu, ale nemusia, sprevádzať teploty. Okolie ucha je citlivé a môže byť mierne opuchnuté a horúce. Bolesti, spôsobené hromadením hnisu v oblasti stredného ucha a napínaním bubienka, sa spravidla zhoršujú v noci a poležiačky. Infekcia je buď jednostranná, alebo obojstranná, to znamená, že postihuje jedno, prípadne obidve uši.

Bolesť zmierni soľ alebo cibuľa

Na utíšenie bolesti môžete využiť niektoré osvedčené domáce postupy, predovšetkým rôzne teplé obklady. Vyskúšajte napríklad cibuľový; o cibuli je známe, že obsahuje protizápalové zložky, ktoré zmenšujú opuch, a tým uľavujú od bolestivých prejavov. Postup je nasledujúci: nasekajte nadrobno 2 väčšie cibule, pomliaždite ich a zabaľte do teplej utierky. Tú potom priložte na boľavé ucho a nechajte 20 minút pôsobiť. Opakujte 2-krát denne podľa potreby. Zakaždým však použite čerstvú cibuľu. Ten istý postup platí aj pre prípravu soľného obkladu, iba do utierky namiesto cibule zabalíte hrsť soli. Do tretice môžete vyskúšať horčičný obklad: 1 hrnček čerstvo nadrvených horčičných semienok zmiešajte s vriacou vodou na kašu a tú potom rozotrite na utierku. Priložte na choré ucho a nechajte opäť 20 minút pôsobiť. Teplé obklady obvykle vyvolajú výtok hnisu z ucha a zníženie tlaku, ktorý spôsobuje bolesť. Pri veľmi silnej bolesti sú však vhodnejšie studené obklady.

Na čo sa zamerať pri prevencii?

Základom je predovšetkým silná imunita, ktorú najlepšie podporíte zdravou životosprávou: pohyb na čerstvom vzduchu, primerané otužovanie, dostatok spánku a odpočinku, pestrá a vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálov (predovšetkým vitamíny C, A, ďalej selén a zinok). U bábätiek odborníci odporúčajú dojčenie minimálne do šiesteho mesiaca. Dbajte aj na to, aby deti v chladnejších mesiacoch nosili čiapku a šál a nezdržovali sa v prekúrených miestnostiach, kde je príliš suchý vzduch. Rozhodne sa vyhýbajte aj zafajčenému prostrediu – pasívne fajčenie zvyšuje riziko vzniku zápalu stredného ucha. A naučte dieťa čo najskôr smrkať. Pokiaľ má nádchu, prinúťte ho, aby smrkalo čo najčastejšie (dojčatám hlieny z nosa odsávajte). Niekedy to chce veľa trpezlivosti a pevné nervy, ale snažte sa byť dôslední, môžete tým predísť mnohým nepríjemným problémom.