Bolesť prsníkov pri dojčení

Bolesť prsníkov pri dojčení

Publikované: 03.12.2019

Zobrazenie: 11391

Dojčenie je pre dieťa tou najprirodzenejšou a najlepšou výživou. Posilňuje imunitu, prináša výživu "na mieru" a obsahuje všetky prospešné látky pre zdravý vývoj dieťaťa. Bohužiaľ nie vždy je dojčenie tak jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Bolesť prsníkov patrí medzi časté komplikácie, ktorých príčiny môžu byť rôzne.

Výhody materského mlieka

Dojčenie má celý rad výhod ako pre dieťa, tak i pre matku.
 
  • Materské mlieko obsahuje ochranné látky vrátane protilátok posilňujúcich obranyschopnosť bábätka a živé kultúry, ktoré podporujú rast užitočných baktérií v tráviacom systéme.
 
  • Objem vyprodukovaného materského mlieka sa plne prispôsobuje hladu dieťaťa a jeho zloženie sa prispôsobuje jeho výživovým potrebám.
 
  • Dojčenie upevňuje citový vzťah medzi matkou a dieťaťom.
 
  • Dojčenie stimuluje uvoľňovanie hormónu oxytocínu, spúšťajúceho odtekanie mlieka a sťahujúce maternicu do pôvodnej veľkosti apod.
 
 

Keď dojčenie bolí

S bolestivými prsiami sa mamičky stretávajú v začiatkoch dojčenia. Bradavky patria medzi najcitlivejšie časti tela a musia si na dojčenie tzv. zvyknúť. Najčastejšími príčinami bolestí pŕs sú:
 
  • Popraskané bradavky - Koža na bradavkách je popraskaná, môže krvácať, mokvať a objavujú sa pľuzgieriky. Ak mlieko tečie málo, bábätko bradavku žuje a hryzie, čo je bolestivé, rovnako ako dlhá doba dojčenia.
 
  • Zlá technika dojčenia - Novorodencovi trvá, než sa naučí efektívne sať a mamičke, než sa naučí efektívne dojčiť. Zlá technika dojčenia môže byť na vine, že bradavky bolia a sú rozodraté. Je nutné napraviť techniku prisatia a správne sa starať o prsia.
 
  • Nesprávna poloha bábätka - Dôležité je bábätku nájsť polohu, vďaka ktorej sa ľahko prisaje. Odporúčaná je poloha, kedy mamička sedí, na nohách má položený vankúš (ideálne dojčiaci vankúš) a bábätko leží akoby v podpazuší s nožičkami, ktoré smerujú pod pravé rameno, hlavička je podopieraná.
 
  • Kvasinková infekcia bradavky - Kvasinková infekcia je pociťovaná ako palivá či rezavá bolesť pri dojčení aj v pokoji. Bábätko má na vnútornej sliznici úst a na jazyku biely povlak. V prípade podozrenia na kvasinkovú infekciu je odporúčané po dojčení omývať prsia mydlovou vodou a odstrániť zvyšky mlieka. Ošetrená musí byť aj ústna dutina bábätka, a preto je nutná konzultácia s pediatrom.
 
  • Príliš naliate prsia - Ide o problém typický pre začiatky dojčenie. Prsia sú bolestivé, citlivé, naliate mliekom a bábätko nezvláda mlieko úplne vypiť. Uľaviť od bolesti a predísť zápalu možno teplými obkladmi a sprchovaním pŕs prúdom teplej vody. Mlieko začne samovoľne odtekať, čo prináša úľavu.
 
  • Upchatie mliekovodu a retencia mlieka - U často naliatych pŕs je vhodné používať odsávačku na mlieko, aby nedochádzalo k upchatiu mliekovodu a zadržiavaniu mlieka v prsníku. Ak je prítomná zvýšená teplota, môže sa jednať o zápal a je nutné začať ich liečbu antibiotikami, ktoré sú vhodné aj pri dojčení.
 
  • Mastitída - Mastitídu možno spoznať podľa horúcich, červených, veľmi citlivých a bolestivých pŕs, horúčky, pocitu únavy a vyčerpania. Ide o zápalový proces najčastejšie v dôsledku nevyprázdnených pŕs a nahromadeného mlieka. Ak je ochorenie na začiatku, stačí prsia odsať a schladiť studeným obkladom, najlepšie tvarohom. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako 24 hodín alebo sa zhoršujú, je nutné vyhľadať lekára. Mastitída sa lieči antibiotikami, ktoré sa môžu užívať aj počas dojčenia. Ak z prsníka odchádza hnis alebo krv, je materské mlieko dočasne nahradené mliekom umelým.

Mamičky, aj tie nastávajúce, by mali dbať na to, aby mali dostatočný príjem vitamínov. Celková psychická pohoda mamičky totiž zásadne ovplyvňuje aj dojčenie. Odporúčame výživový doplnok BIOPRON PREGNA+, unikátnu kombináciu 4 kmeňov živých mikroorganizmov a dôležitých vitamínov pre zdravé a šťastné bábätko i jeho mamičku. BIOPRON PREGNA+ je obohatený o vitamíny B1, B2, kanadské brusnice a kyselinu listovú na podporu celkovej pohody a doplnenie vhodnej výživy tehotej ženy a jej dieťaťa.
 

Ako sa správne starať o prsia

Počas dojčenia je dôležité bolestiam pŕs predchádzať. Základom je kvalitná a pohodlná podprsenka s prsnými vložkami a dôležité je udržiavať bradavky v suchu. Na bolesť sú odporúčané hydrogélové obklady, chrániče na bradavky alebo kalciové masti. Ak dojčenie bolí, odporúča sa konzultovať dojčenie s laktačnou poradkyňou. Je zbytočné, aby mamičky trpeli bolesťami alebo nedojčili vôbec. Problémy s dojčením nie sú u mamičiek žiadnou vzácnosťou a ide predovšetkým o to, vytrvať a zohrať sa s narodeným bábätkom.
 
Prvých 1000 dní života dieťaťa
20.05.2019

Prvých 1000 dní života dieťaťa

Obdobie od začiatku počatia do batoľacieho veku je pre život dieťaťa zásadné. Každý rodič môže ovplyvniť cca 80 % celoživotného zdravia svojho dieťaťa. Rozhodujúcimi faktormi sú výživa, vhodná strava a správne stravovacie návyky.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 440