Prvých 1000 dní života dieťaťa

Publikované: 20.05.2019

Obdobie od začiatku počatia do batoľacieho veku je pre život dieťaťa zásadné. Každý rodič môže ovplyvniť cca 80 % celoživotného zdravia svojho dieťaťa. Rozhodujúcimi faktormi sú výživa, vhodná strava a správne stravovacie návyky.

Harmonická črevná mikroflóra je cestou k zdraviu už od novorodeneckého veku. Telu prospešné baktérie v črevách, majú vplyv na rozvoj alergických ochorení, chorôb tráviaceho traktu a posilňovanie celkovej imunity detského organizmu. Zdravé trávenie je ten najlepší štart do života, ktorý môžeme našim deťom dať.

Živé kultúry, látky priaznivé pre život

Živé organizmy v adekvátnom množstve pozitívne ovplyvňujú zdravie a imunitný systém človeka. Sú to organizmy bakteriálneho pôvodu, ktoré sú prirodzenou súčasťou ľudskej črevnej mikroflóry. O tieto mikroorganizmy je obohacovaný rad potravín (jogurty, jogurtové nápoje, umelé detské mlieka). Sú tiež súčasťou radu výživových doplnkov. Najčastejšími sa jedná o mliečne baktérie rodu Lactobacillus a Bifidobactérium.

Zdravie dieťaťa začína v tehotenstve

Dávno neplatí mýtus, že v tehotenstve sa musí jesť za dvoch. Budúce mamičky by mali dbať na vyváženú stravu, vyvarovať sa alkoholu a fajčeniu. K osídleniu črevnej mikroflóry novorodenca dôjde u novorodenca počas pôrodu (pri prechode pôrodnými cestami prehĺtaním baktérií) alebo v nemocničnom prostredí pri pôrode cisárskym rezom. Je veľmi dôležité, aby nastávajúce mamičky optimalizovali baktérie svojich čriev už počas tehotenstva. Pomôcť môže napríklad BIOPRON PREGNA+ pre tehotné ženy, obsahujúce aj kyselinu listovú, nutnú na správny vývoj bábätka.

Prvých 6 mesiacov života

Väčšina imunitného systému novorodenca sa nachádza v tráviacej sústave. V tomto období je optimálnou výživou dojčenie. Materské mlieko obsahuje všetko potrebné na rast a vývoj bábätka a to vrátane živých mikroorganizmov. Pokiaľ dojčenie nie je možné, je možné pridať novorodencom živé kultúry priamo do fľaštičky. Rovnako tak je možné ich podávať deťom porodeným cisárskym rezom, ktoré majú odlišné zloženie mikroflóry než deti porodené prirodzenou cestou. K správnej funkcii imunitného systému u dojčiat je nutný aj vitamín D, ktorý je súčasťou kvapiek BIOPRON BABY+  na správny vývoj a podporu imunity u dojčiat a detí.  Živé mikroorganizmy podporujú rovnováhu črevnej mikroflóry, ktorej poruchy môžu byť príčinou kŕčov a nadúvanie.

Výživa batoliat

Základom je správna skladba jedálnička. V jedálničku by mala byť zelenina, chudé červené a biele mäso, dostatok mlieka a mliečnych výrobkov. Cieľom je zabrániť rozvoju detskej obezity. Dôležité je zabezpečiť dieťaťu potrebný prísun vitamínu D, železa a vápnika. V detských kolektívoch sa odporúčajú produkty obohatené o vitamín C a B6 na podporu imunity. Ak sa vaše dieťatko chystá do jaslí či škôlky, odporúčame BIOPRON KIDS+ pre deti od 1 roka s komplexom vitamínov B a C. Deťom odporúčame podávať detské kvapky s obsahom živých mikroorganizmov, pretože obsahujú práve také kmene baktérií, ktoré sú ich zdraviu prospešné.

Prvých tisíc dní bábätka začína už v tehotenstve. Zistite viac s výživovými doplnkami Biopron: