Aký vplyv majú hormóny na krásu a zdravie pokožky?

Aký vplyv majú hormóny na krásu a zdravie pokožky?

Publikované: 27.04.2022

Zobrazenie: 6690

Určité životné fázy môžu spustiť hormonálne zmeny, ktoré majú vplyv aj na našu pokožku. Zmeny stravovania a životného štýlu nám však môžu pomôcť tieto výkyvy zvládnuť.

Hormóny sú chemickí poslíčkovia vylučovaní žľazami, ktorí riadia funkciu fyziologických procesov v našom tele, ako je napríklad rast a vývoj, metabolizmus, reprodukcia či nálada. Patrí sem napríklad tyroxín, inzulín, kortizol, estrogén, progesterón a testosterón. Ako môžu vplývať na stav našej pokožky?
 

Hormóny ovplyvňujú zdravie pokožky rôznymi spôsobmi

Hormóny neovládajú len to, ako sa cítime. Hrajú tiež kľúčovú úlohu v zdravom vzhľade pokožky. Určité hormonálne poruchy sa totižto prejavujú okrem vnútorného prejavu aj na koži a vlasoch.

Hladiny hormónov väčšinou zostávajú nepovšimnuté, pokiaľ nie sú v nerovnováhe. Napríklad stav nízkej hladiny hormónov štítnej žľazy, nazývaný hypotyreóza, môže prispievať k zvýšeniu telesnej hmotnosti, horšej nálade, zápche a dokonca aj k suchej pokožke. Nadbytok androgénu – považovaného za typický mužský hormón, ktorý však majú aj ženy, môže stimulovať mazové žľazy v koži, čo vedie k zvýšenej tvorbe mazu, ktorý ako jeden z faktorov prispieva k rozvoju akné.

Ďalším veľkým hormonálnym hráčom pre zdravie pokožky je estrogén. Ako starneme, hladina estrogénu klesá. Estrogén pomáha v pokožke stimulovať produkciu správneho množstva oleja, aby bola pružná a hladká. Ale ako množstvo estrogénu klesá, pokožka sa stáva suchšou a svrbí. To sa týka ľudí so suchou pokožkou vo všeobecnosti, ako aj pacientov s ekzémom počas vzplanutia.

Pravidelné návštevy u dermatológa môžu pomôcť vášmu hormonálnemu zdraviu. Pokožka slúži ako okno do tela a jeho zdravia. Preto nečudo, že mnoho endokrinných a iných vnútorných porúch diagnostikujú práve dermatológovia. Dermatológ môže mať podozrenie, že hormonálny systém nie je v rovnováhe, čo následne môžu potvrdiť alebo vyvrátiť laboratórne testy.

Preto, ak máte špecifický kožný problém, zvážte návštevu dermatológa. Ten diagnostikuje, či ide o  hormonálny stav. Napríklad, ak máte nepravidelnú menštruáciu, akné pozdĺž čeľuste alebo nadmerné ochlpenie na perách a brade, môže ísť o syndróm polycystických ovárií (PCOS). Jednou z možných príčin PCOS sú práve nadmerné hladiny „mužských hormónov“ androgénov, ako aj vysoká hladinu ďalšieho hormónu -  inzulínu.
 

Puberta a hormonálne akné

Aj u vás bola puberta asi prvým obdobím, kedy ste si všimli, ako kolísavé hladiny hormónov ovplyvňujú vašu pokožku. V tomto období začínajú u žien fungovať vaječníky a dochádza u nich k nárastu hladiny estrogénu aj testosterónu. Receptory v koži sú citlivé na testosterón, výsledkom čoho je tvorba kožného mazu, ktorá môže viesť k akné.
 

Akné v dospelosti

To, čo vám spôsobovalo akné v puberte, nie je nevyhnutne to, čo vám spôsobuje vyrážky teraz. Hormonálne akné u žien sa často zhoršuje s menštruačným cyklom. Hormonálne akné sa zvyčajne objavuje bližšie k čeľusti a brade, na rozdiel od akné, ktoré vás mohlo trápiť vo veku dospievania a ktoré sa často nachádzalo na tvári a čele.

Hormonálne akné často vyzerá skôr zápalovo, preto je vhodná liečba predovšetkým na upokojenie pokožky. Vhodnými sú tiež prípravky, ktoré berú do úvahy hormonálnu nerovnováhu pri menštruácii a reagujú na ňu. Pupalka dvojročná obsahuje prvotriedny čistý olej z pupalky obohatený vitamínom E pre krásnu zdravú pleť a hormonálnu rovnováhu. Pupalkový olej pomáha udržiavať pružnosť, jemnosť a celkové zdravie pokožky a podporuje optimálny komfort pred a počas menštruácie. Vitamín E navyše prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom spôsobeným škodlivými voľnými radikálmi.
 

Tehotenstvo a hyperpigmentácie

Počas tehotenstva sa kožné zmeny u žien značne líšia. Jednou z výrazných zmien je melazma alebo hyperpigmentácia. Ide o  stav charakterizovaný tmavými sfarbeniami na tvári. Je to kvôli vysokej hladine estrogénu, vďaka ktorému je pokožka citlivejšia na slnko. Aby sa znížilo riziko vzniku melazmy, odporúča sa vyhľadávať tieň a vždy si nanášať širokospektrálny opaľovací krém.
 

Menopauza a zmena štruktúry pokožky

V neposlednom rade nezabúdajme na perimenopauzu a menopauzu. Perimenopauza začína 8 až 10 rokov pred menopauzou, keď vaječníky postupne produkujú menej estrogénu. Kvôli strate estrogénu je toto obdobie spojené so suchosťou všade, vrátane vaginálnej sliznice a pokožky. Na koži sa môže v tomto čase tiež pociťovať svrbenie a iné nepríjemné pocity.

Spolu so zníženou hydratáciou pokožky sa nedostatok estrogénu podieľa aj na rozklade kolagénu a elastínu - proteínov, ktoré dodávajú pokožke jej štruktúru. Kombinácia suchosti a straty kolagénu vedie k vzniku výraznejších vrások.
 

Vplyv diéty a životného štýlu na hormonálne zdravie

Ak ste dúfali v nejakú zázračnú diétu či detox, sklameme vás. Prísne diéty a očisty, ktoré môžu viesť k hormonálnej nerovnováhe, ak príliš zaťažujú telo, radšej neskúšajte. Zdravie pokožky môžete zlepšiť dostatočným spánkom, vyváženou stravou, pravidelným cvičením, znížením spotreby alkoholu a vyhýbaním sa fajčeniu.

Zvládanie stresu je tiež jedným zo spôsobov, ako výrazne posilniť zdravie vášho hormonálneho systému a potenciálne zlepšiť zdravie pokožky. Stres ovplyvňuje hladiny kortizolu, čo môže viesť k vzniku akné, psoriázy, ekzému a iných autoimunitných stavov. Konzumácia potravín bohatých na horčík – ako je zelená listová zelenina a orechy – môže tiež pomôcť vášmu telu lepšie sa vyrovnať so stresom.

Hormóny ovplyvňujú každú funkciu nášho tela, nevynímajúc vznik rôznych kožných ochorení a sú dôležité aj pri udržiavaní rovnováhy pokožky. Konzumácia  zdravej stravy, pravidelné cvičenie, znižovanie stresu a dostatočný spánok sú osvedčené postupy na vyrovnanie hormonálnej nerovnováhy a posilnenie zdravia vašej pokožky.
  

 
Najčastejšie príčiny svrbenia kože
18.09.2019

Najčastejšie príčiny svrbenia kože

Svrbenie kože je veľmi nepríjemné, čo iste zažil každý z nás. Dôvodom svrbenie môžu byť komáre, alergie, stres, ale aj kožné či iné ochorenia. Príčin je veľa. Najdôležitejším odporúčaním lekárov je postihnuté miesto neškrabať. Škrabanie na chvíľu uľaví, ale do postihnutého miesta hrozí zavlečenie infekcie a zhoršenie stavu. Aby sme vedeli, čo je príčinou svrbenia, je vhodné navštíviť lekára, ktorý odporučí vhodnú liečbu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 85354
Pred zápalom priedušiek nevaruje iba kašeľ
27.07.2018

Pred zápalom priedušiek nevaruje iba kašeľ

Bronchitída, čiže zápal priedušiek, sa rozvíja náhle, väčšinou po predchádzajúcom nachladnutí. Na vine sú premnožené vírusy alebo baktérie, ktoré majú za následok hromadenie hlienov spôsobujúcich kašeľ.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 81052