Najčastejšie príčiny svrbenia kože

Najčastejšie príčiny svrbenia kože

Publikované: 18.09.2019

Zobrazenie: 85803

Svrbenie kože je veľmi nepríjemné, čo iste zažil každý z nás. Dôvodom svrbenie môžu byť komáre, alergie, stres, ale aj kožné či iné ochorenia. Príčin je veľa. Najdôležitejším odporúčaním lekárov je postihnuté miesto neškrabať. Škrabanie na chvíľu uľaví, ale do postihnutého miesta hrozí zavlečenie infekcie a zhoršenie stavu. Aby sme vedeli, čo je príčinou svrbenia, je vhodné navštíviť lekára, ktorý odporučí vhodnú liečbu.

Príčiny svrbenia môžu byť rôzne

Bodnutie hmyzom je najčastejšou príčinou svrbenia. Svrbenie môže nastať aj v dôsledku alergie na určitý druh kovu, kozmetiku, chemikálie apod. Svrbením pokožky sa môže prejaviť aj atopický ekzém, lupienka či svrab. Svrbenie kože môže signalizovať aj ďalšie ochorenia ako napr. poruchy štítnej žľazy, zlyhanie obličiek a iné. Pokiaľ svrbenie kože pretrváva alebo nepoznáte príčinu, navštívte lekára.

Atopický ekzém ako civilizačné ochorenie

Svrbením pokožky sa môže prejavovať aj atopický ekzém. Ide o časté ochorenie kože, na ktoré má vplyv znečistené životné prostredie, strava a dedičnosť. Koža býva suchá, na dotyk drsná a šupinatá. Často sa objavuje u citlivej pokožky. Okrem ekzematikov a alergikov sa s citlivou kožou môžeme stretnúť u osôb so suchou či starnúcou kožou a tiež často u žien.

Ako možno svrbeniu kože predísť

Svrbenie možno vhodnou prevenciou, starostlivosťou o kožu a liečbou vždy zmierniť. Úplné vyliečenie býva zložité, ale záleží na odhalení spúšťačov svrbenia. Faktorom, ktoré svrbenie vyvolávajú či zhoršujú, je potrebné sa vyhnúť. Ide o tzv. spúšťače, ktorých obmedzením možno svrbeniu predísť či ho zmierniť.

Najčastejšie spúšťacie vplyvy:

  • Teplo (prekúrené miestnosti, nepriedušné oblečenie, horúce kúpele, sauna apod.).
  • Škrabanie a dráždenie kože (parfumované aviváže, tesné oblečenie apod.).
  • Aktivity spojené s potením (práce, športy, apod.).
  • Fajčenie a pobyt v zafajčenom či prašnom prostredí.
  • Kožu vysušujúce vplyvy (časté či dlhé kúpanie, časté plávanie v bazéne apod.).
  • Pokrmy, nápoje a lieky zhoršujúce svrbenie kože (ostré a korenené jedlá, aromatické ovocie, alkohol, horúce nápoje, aromatické syry apod.).
  • Psychika, predovšetkým stres a nedostatok spánku.

Prvá pomoc pri svrbení kože

  • Neškrabte sa. Hrozí riziko krvácania a zavlečenia infekcie.
  • Dezinfikujte. Keď k poraneniu kože (napr. bodnutiu) dôjde, postihnuté miesto vydezinfikujte.
  • Ochladzujte. Postihnuté miesto možno ochladiť pomocou studených obkladov.
  • Ak je postihnuté miesto suché, niekoľkokrát denne natrite neparfumovaným krémom.
  • Pomôžu aj lieky proti alergii, tzv. antihistaminiká. Kúpiť ich možno tiež bez predpisu.
Stav pokožky sa dá ovplyvniť aj prostredníctvom výživových doplnkov. Pozitívne pôsobia na stav pokožky napr. zinok, meď a vitamín E, chránia ju pred škodlivým oxidatívnym stresom poškodzujúcim kožné bunky. Nájdete ich vo výživovom doplnku Viaderm Beauty. Okrem uvedených vitamínov a minerálov obsahuje aj biotín, niacín, vitamín A či pupalku dvojročnú, tiež pozitívne ovplyvňujú pokožku. Pozitívne pôsobí na pleť tiež Biotín 300 mikrogramov, ktorý ju pomáha udržiavať v dobrom stave.
Kožné plesne a ochorenia nôh
20.08.2019

Kožné plesne a ochorenia nôh

Povrchové mykózy, ľudovo povedané plesne, trápia až jednu tretinu dospelých. Kožná mykóza je infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaním pokožky a nepríjemným svrbením v mieste výskytu. Pôvodcom tohto ochorenia sú huby. Najčastejšie ide o dermatofyty alebo kvasinky, ktoré sa množia v teple a vlhku. Kožné mykózy sa môžu vyskytnúť prakticky kdekoľvek, ale najčastejšie sa prejaví medzi prstami na nohách, na chodidlách, na rukách, ale aj v podpazuší a vo vlasoch.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 14744
Ostaňte v lete vo svojej koži
31.05.2019

Ostaňte v lete vo svojej koži

Počas zimy si pokožka pôsobením nízkych teplôt vytrpela veľa. Najväčšiu záťaž predstavuje chlad pre suchú a atopickú kožu. Ak sa dostatočne neošetruje, môže sa následne zapaľovať, svrbieť a praskať. Keď potom teploty „vylezú“ smerom nahor, pokožku odkrývame len s obavami. Prechod z chladného obdobia do leta predstavuje pre pokožku úľavu. Dôležitá je však hydratácia a správna regenerácia. Ak ste ich v zime zanedbávali, začnite s ošetrujúcimi a prípravnými kúrami hneď teraz.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2113