Pupalkový olej na zdravie a krásu

Pupalkový olej na zdravie a krásu

Publikované: 28.08.2019

Zobrazenie: 6044

Pupalka dvojročná je veľmi pôvabná rastlina výnimočná nielen tým, že svoje žlté voňavé kvety vystavuje na obdiv iba v noci a nad ránom odkvitá (preto sa jej často hovorí „nočná svieca“), ale aj svojimi mimoriadnymi vlastnosťami. Jej pôvodným domovom je Severná Amerika, kde je táto úžasná bylinka už stovky rokov neoddeliteľnou súčasťou tradičnej medicíny.

V bylinárstve a prírodnej medicíne sa používa hlavne pupalkový olej, získavaný zo semienok lisovaním za studena, ktorý je bohatým zdrojom omega-6 nenasýtených mastných kyselín, konkrétne kyseliny gama-linolénovej. Pokiaľ táto významná esenciálna kyselina, ktorú si naše telo nedokáže samo vytvoriť, v organizme chýba, poznáme to veľmi rýchlo – typickým prejavom nedostatku je zhoršená kvalita pokožky, vlasov či nechtov, ako aj rôzne nervové ťažkostí.

Koža v dobrej kondícii

Pravidelné užívanie pupalkového oleja pomáha udržovať mladistvý vzhľad, zmierňuje kožné ťažkosti a čistí pleť, ktorá zostáva hebká, jemná a krásne vyhladená. Trápia vás tmavé kruhy pod očami, starecké škvrny alebo suchá pokožka? Aj v týchto prípadoch je pupalkový olej na nezaplatenie. Tým však výpočet jeho schopností zďaleka nekončí.

Kyselina gama-linolénová pomáha udržovať hladinu cholesterolu a krvný tlak v norme, ovplyvňuje hormonálne zdravie, má pozitívny vplyv na pohodlie menštruácie a odporúča sa aj pri ženskom hormonálnom prechode. Pupalkový olej má významný vplyv aj na zdravie kostí a kĺbov a ich pružnosť. Známy je aj svojimi stimulačnými účinkami na metabolizmus, ktorý ovplyvňuje, či vám budú kilá pribúdať, alebo ubúdať.

Super zdravá ingrediencia v studenej kuchyni

Pupalkový olej sa dá využiť aj v kuchyni – na dochutenie šalátov, polievok, zálievok či majonéz. Nie je vhodný na tepelné spracovanie. Má horkastú chuť, ktorá však v pokrme zmizne. Dá sa dobre kombinovať aj s mliečnymi a kvasenými výrobkami. Za odporúčanú dennú dávku sa považuje 1 čajová lyžička ráno a večer po jedle. Pozor, takýto olej treba pomerne rýchlo spotrebovať, uchovávať v chlade a chrániť pred svetlom. Je náchylný na rýchlu oxidáciu.

Pri kožných ťažkostiach (atopický ekzém, akné, podráždená pokožka) môžete vyskúšať aj aplikáciu na kožu, priamo na postihnuté miesto malé množstvo oleja rozmiešame s krémom alebo masťou. Pupalkový olej môžete pridávať aj do telových mliek alebo krémov určených na zrelú pokožku.

Pokiaľ sa však o svoju pleť chcete starať komplexne, doprajte si aj adekvátnu vnútornú výživu. V lekárňach a e-shopoch voľne dostanete kvalitné výživové doplnky s obsahom látok, ktoré vaša pokožka privíta a podporia ju, aby bola zdravá a svieža. K najlepším spojencom krásy patrí okrem pupalkového oleja aj vitamín A, ktorý udržuje pleť zdravú a pevnú, vitamín E – látka s mimoriadne silnými antioxidačnými schopnosťami a zinok, ktorý podporuje zdravie kože a bunkové delenie nielen kožného tkaniva.

Pupalka – poklad pre ženské zdravie
31.10.2018

Pupalka – poklad pre ženské zdravie

Bojujete každý mesiac s premenštruačným syndrómom a diskomfortom počas periódy? Trápia vás nepríjemné prejavy, ktoré sprevádzajú obdobie klimaktéria? Dajte šancu prírode – tá pozná recept na každý neduh – a vyskúšajte pupalkový olej, ktorý veľmi oceníte nielen pri typicky ženských problémoch.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 18160