Pupalka – poklad pre ženské zdravie

Pupalka – poklad pre ženské zdravie

Publikované: 31.10.2018

Zobrazenie: 18325

Bojujete každý mesiac s premenštruačným syndrómom a diskomfortom počas periódy? Trápia vás nepríjemné prejavy, ktoré sprevádzajú obdobie klimaktéria? Dajte šancu prírode – tá pozná recept na každý neduh – a vyskúšajte pupalkový olej, ktorý veľmi oceníte nielen pri typicky ženských problémoch.

Pupalka dvojročná, ktorej pôvodným domovom je Severná Amerika, je výnimočná aj tým, že rozkvitá až v podvečer okolo osemnástej hodiny a životnosť kvetu nepresahuje 24 hodín (preto je ľudovo nazývaná „nočná svieca“). Jej plod tvoria podlhovasté tobolky, v ktorých sa ukrývajú drobné lysé semienka. Kedysi sa pestovala predovšetkým pre jedlý koreň, ktorý sa považoval za nesmierne výživnú potravinu. Dnes sa pestuje hlavne pre semená – z tých sa lisuje veľmi kvalitný olej, ktorý sa pýši celým radom blahodarných účinkov na ľudské zdravie.
 
Obsahuje vzácne mastné kyseliny
Pupalkový olej je bohatým prírodným zdrojom esenciálnych mastných kyselín: najmä kyseliny linolovej a gama-linolénovej, ktoré patria do skupiny omega-6 mastných kyselín. Tieto látky si náš organizmus nie je schopný sám vyrobiť, preto ich treba doplňovať stravou. Kyselina linolová je silný antioxidant a v tele sa zúčastňuje celého radu dôležitých metabolických procesov. Nachádza sa v niektorých rastlinných olejoch, ako aj v rôznych živočíšnych potravinách (plnotučné mliečne výrobky, hovädzie a baranie mäso). Kyselina gama-linolénová sa nachádza iba v nepatrnom množstve potravín. Najviac je zastúpená práve v pupalkovom oleji, ďalej v oleji zo semien boráka lekárskeho a čiernych ríbezlí. Známa je predovšetkým svojimi pozitívnymi účinkami na kožu a uplatňuje sa aj pri ženských hormonálnych ťažkostiach súvisiacich s menštruačným cyklom a menopauzou.
 
Stará sa o našu pleť a bráni vypadávaniu vlasov
Využitie pupalkového oleja je však ešte oveľa všestrannejšie. Jeho pravidelná konzumácia podporuje činnosť srdcovo-cievneho systému, pomáha udržovať normálnu hladinu cholesterolu v krvi, prispieva k správnej funkcii imunity a významne ovplyvňuje komplexné metabolické funkcie. Pupalkový olej je vhodné zaradiť aj do rôznych detoxikačných kúr, pretože podporuje metabolizmus. Je tiež osvedčeným prostriedkom na krásnu a zdravú pokožku – pomáha pri kožných problémoch. Výborný je pri topickej aplikácii priamo na kožu pri stavoch, ako sú ekzémy, lupienka či akné, používa sa na hojenie rán alebo pri popáleninách. Výborne sa hodí aj na ošetrenie citlivej, suchej a zrelej pleti. Blahodarne však pôsobí aj na nechty a vlasy (zabraňuje ich vypadávaniu). Pri vnútornom užívaní podporuje aj zdravie kostí, kĺbov a udržuje ich pohyblivosť.
 
Krásne kvety ozdobia rôzne dezerty
Pupalka sa dá dobre využiť aj v kuchyni, a to podobným spôsobom ako každá iná koreňová alebo listová zelenina (do polievok, soté a pod.). Surový koreň, ktorý chuťou pripomína petržlen či paštrnák, je vhodný do zeleninových šalátov. Prípadne sa aj suší a používa ako korenie. Kvety sa krásne vynímajú ako ozdoba na rôznych dezertoch. Olejom môžete dochutiť šaláty, polievky, zálievky či majonézy. Nie je vhodný na tepelné spracovanie a treba ho chrániť pred teplom a svetlom, na ktorom rýchlo oxiduje.