Andrea, Námestovo:
uzivam asi 2 mesiace pravidelne zinok,velmi mi zacalo chutit jest a neviem sa pomaly ovladat. Sposobuje zinok zvysenu chut do jedla?
Ďakujem
13. 1. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

zinok patrí medzi dôležité stopové prvky, má významnú úlohu pri činnosti imunitného systému, pri látkovej premene bielkovín a cukrov, hojení rán, činnosti kože a atď.
Zvýšená chuť do jedla pri užívaní zinku môže súvisieť s tým, že ako súčasť viac ako 100 enzýmov sa podieľa na metabolizme v organizme. Zinok však aj priamo ovplyvňuje funkciu buniek chuťových pohárikov na jazyku, zlepšením činnosti chuťového aparátu sa zvyšuje apetít. Zistilo sa, že pri nedostatku zinku dochádza ku poškodeniu chuťových buniek, keratinizácii a strate. Obmedzuje sa chuť a tým aj apetít.Nechutenstvo patrí medzi príznaky nedostatku zinku.
Podpora chuti do jedla nie je taká výrazná za obvyklých podmienok, pretože naša strava sa vyznačuje nižším príjmom zinku (veľký príjem výrobkov z bielej múky, málo kvalitných druhov mäsa, veľa tukov). Tým, že už dlhšiu dobu pravidelne dodávate organizmu dostatok zinku, podporujete metabolizmus ma lepšie využitie živín a telo pracuje na plné "obrátky".
Netreba sa obávať zdravotných problémov, dostatočný príjem zinku je len plusom pre prácu organizmu. Z obavy pred zvýšením hmotnosti to chce z Vašej strany trochu zmeny životosprávy - zvýšiť výdaj energie, zmena skladby stravy a pozitívne myslenie.
31. 1. 2003 dňa 0:00