ivet:
Uz druhy rok mam problem s mojou pokozkou,v lete ked sa opalujem tak mam normalne opalenu pokozku(pri opalovani vzdy pouzivam opal.krem)a teraz po lete sa mi na chrbte a na hrudi robia blede flaky,ktore nebolia ale esteticky je to nepekne.Nerada navstevujem doktorske ambulacie tak hladam radu touto cestou,za odpoved vam dakujem
4. 11. 2001 dňa 0:00
Vážena pani Ivet !

Veľmi nás teší, že pri riešení Vášho problému ste sa obrátili na našu spoločnosť. Pokúsim sa nájsť optimálne východisko a riešenie. Treba však povedať, že odpovedať na Vašu otázku sa nedá jednoducho a jasne, ako by ste asi čakali. Problémy, ktoré spomínate totiž môžu nastať z viacerých príčin a je ťažko z uvedených príznakov stanoviť presnú diagnózu. Tvorba bielých fľakov nastáva často pri poruchách v pigmentácii alebo v činnosti buniek kože. Takiež špecifické ochorenie kože -vitilligo- je charakteristické postupným blednutím kože. I niektoré kožné mykózy sa môžu takto manifestovať. Asi Vás nepoteším, ale napriek Vašej nechuti navštevovať ambulancie , doporučujem vo vlastnom záujme návštevu špecialistu-dermatológa. Ten svojími vyšetreniami môže stanoviť presnú diagózu a spôsob liečby. Je to dôležité aj z toho hľadiska, aby sa vylúčili iné nebezpečné diagnózy(rakovina kože) a prijali sa účinné opatrenia. Netreba podceňovať vplyv nadmerného opaľovania a tým aj ultrafialových lúčov na pokožku a možný vznik kožných defektov.
Dúfam len, že som Vás týmto nesklamal, ale moja rada vychádza zo snahy čo najlepšie Vám pomôcť.Rád zodpoviem aj ďalšie Vaše otázky a teším sa na nové stretnutie.
10. 12. 2001 dňa 0:00