Jozef, Vrútky:
Prosim popíšte mi ako sa prejavujú chlamídie v ludskom organizme ,ako sa môže človek nakaziť ,a čo ak sa nelieči. Ďakujem.
20. 11. 2005 dňa 11:00
Dobrý deň, chlamýdie patria medzi baktérie, ktoré sa prenášajú buď priamym kontaktom/vrátane pohlavného styku albo vzdušnou cestou. Poznáme 4 druhy, 3 z nich vyvolávajú ochorenie u ľudí -najmä očné a genitálne chlamydiózy, ornitózu, psitakózu a ochorenia dýchacieho systému. Chlamydia trachomatis vyvoláva zápal očných spojiviek, ďalej zápaly moč. trubice, konečníka,infekcie moč. ciest, ženských pohlav. orgánov. Chlamydia pneumoniae sa šíri vzdušnou cestou a vyvoláva najčastejšie ochorenia dolných dýchacích ciest. Ochorenie sa potvrdí sérologickým vyšetrením. Liečba je antibiotická s dostatočnou dlžkou, v niektorých prípadoch až 28 dní. Pri ochorení pohlav. orgánov je vždy nutná liečba aj partnera.
24. 11. 2005 dňa 18:02