Anonim:
pekny den
som studentkou na vysokej skole mam 22 rokov a moj problem spociva v tom ze mam nepravidelnu menstruaciu.Moze to suvisiet so stresom?ake vitaminy mam uzivat?lekarske vysetrenia su negativne. dakujem
1. 10. 2002 dňa 0:00
dobrý deň,

nepravidelná menštruácia býva pomerne častým javom aj napriek tomu, že rôzné vyšetrenia, ako vo Vašom prípade neurčia nejaké odchýlky od normálu. Najčastejšie sa s nepravidelnosťou dievčatá stretávaju v začiatkoch objavenia sa menštruačných cyklov, podľa odborníkov prerod na "ženu" trvá organizmu určitý čas, musí dôjsť k preladeniu zložitého systému hormonálneho riadenia pohlavného života ženského organizmu. Hlavne v začiatkoch treba očákavať, že menštruácia aj dĺžka cyklu nebudú zakaždým rovnaké. Môže prísť krátky alebo dlhý menštruačný cyklus, môže byť menštruácia trebárs počas niekoľko mesiacov a potom na niekoľko mesiacov ustane. Takisto krvácanie môže byť spočiatku slabé a ku koncu silné, alebo naopak.
Podľa Vášho veku predpokladám, že menštruácia prebieha u Vás už dlhšiu dobu a nepravidelnosť môže byť v skutku zapríčinená aj dôsledkom stresu, hlavne ak štúdium beriete zodpovedne a vážne. Pod vplyvom stresu dochádza k hormonálnej nerovnováhe, na čo Váš organizmus citlivo reaguje. Aj nedostatočná hladina niektorých látok, ktoré sa spotrebúvajú na odbúranie stresu a jeho zvládnutie môže byť príčinou nepravidelnosti. Takisto zloženie potravy veľa ovplyvňuje, chýbanie stavebných látok na tvorbu hormónov(hlavne živočíšného pôvodu)pôsobí negatívne činnosť pohlavného systému. K úprave nepravidelnosti doporučujem zabezpečiť dostatok pestrej a plnohodnotnej stravy, znížiť pôsobenie stresových faktorov a užívať doplnky výživy, ktoré pomôžu doplniť chýbajúce aktívne látky.
Z produkcie spoločnosti Walmark Vám doporučujem špecifický prípravok ženského radu - Femine Plus, ktorý doplní potrebné vitamíny, minerály a cez účinok výťažku z rastliny vitex jahňací upravuje poruchy pravidelnosti menštruačného cyklu a prejavy predmenštruačného syndrómu.
K úprave menštruačného cyklu môžu napomôcť aj nenasytené mastné kyseliny z Pupalky dvojročnej alebo Boraku lekárskeho.
Verím, že spomínané prípravky Vám pomôžu, napriek tomu Vám doporučujem pravidelné návštevy u gynekológa, ktorý môže včas zachytiť prípadne zhoršovanie situácie a nastaviť adekvátnu liečbu.
Prajem veľa štúdijných úspechov a teším sa na skoré stretnutie.
5. 11. 2002 dňa 0:00