Mária, Pečovská nová Ves:
pan doktor mam problem mam 17 a trapi ma akne, mohli by ste mi poradit nejaky pripravok, alebo tabletky?dakujem
14. 1. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

problém akné patrí k závažným prejavom porúch činnosti kože. Domnievam sa, že vo Vašom veku máte dostatok informácií o príčinách vzniku akné, spôsoboch ošetrovania kože a možných dôsledkov nesprávnych zásahov pri samoliečbe. Ak nie doporučujem navštíviť kožného lekára a získať informácie o tejto problematike. Zásadou číslo jedna pre úspešne zvládnutie zostáva však zamedziť neodborným zásahom v liečbe akné. Na čistenie pleti treba použiť doporučené čistiace prípravky,pri čistení dodržiavať čo možno najvyššiu mieru hygiény, dôležitá je aj pestrá a kvalitná strava bez ťažkých jedál plných tukov s malým obsahom vitamínov a minerálov. Netreba zabúdať na dostatok pohybu, neprijímať alkohol a nikotín, veľa zdravého vzduchu.
Zistilo sa, že nedostatok niektorých vitamínov, minerálnych prvkov a aktívnych látok môže vyvolávať alebo zhoršovať priebeh akné. Naopak ich doplnenie alebo podporné zvýšenie príjmu značne zlepšuje priebeh liečenia akné.
Tieto látky sú obsiahnuté v tzv. doplnkoch výživy. Doporučiť môžem niekoľko prípravkov, ktoré napomáhajú pri týchto problémoch.
Prípravok Biotin od firmy Natureś Bounty je zdrojom biotinu, látky dôležitej pre činnosť pokožky. Prípravky na báze pupalky a boraka lekárskeho sú zdrojom nenasýtených mastných kyselín, ktoré takisto priaznivo ovplyvňujú činnosť kože(Pupalka dvojročná, Borák lekársky). K ďalším patria prípravky s obsahom tzv. probiotik- mliečných kultúr ako je Acidophilus a Acidophilus&Pectin.
Z minerálnych prvkov je veľmi dôležitý stopový prvok zinok, ktorý má úzky vzťah k činnosti kože. Pre liečenie akné je významný tým, že upravuje zvýšený mazotok, obnovuje zdravú a pevnú pokožku. Doplnite ho užívaním prípravku Zacne od firmy Natureś Bounty alebo prípravkom Zinok od spoločnosti Walmark.
Ako vhodnú kombináciu Vám doporučujem užívať prípravok na báze zinku a striedavo prípravky Biotín a Acidophilus. Netreba však zabúdať na ostatné režimové opatrenia - čistenie kože, životospráva.
31. 1. 2003 dňa 0:00