Anonim:
Môžem užívať chromdiet, keď kojím. Dieťa má 15 mesiacov. Prípadne existuje nejaký prípravok pre kojacie matky?
21. 4. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

predpokladám, že tento prípravok ste chceli užívať na redukciu telesnej hmotnosti, podobne ako sa užíva prípravok Viaredin. Obidva tieto prípravky majú upozornenie, že nie sú vhodné pre tehotné a dojčacie ženy.
Chrómdiet aj Viaredin neobsahuje látky, ktoré by pri dojčení negatívne ovplyvňovali vývoj dieťaťa. Upozornenie na obalu o nevhodnosti užívania pri dojčení je predovšetkým z dôvodu nevhodnosti chudnutia pri dojčení. V tukovom tkanive v organizme môžu byť totiž obsiahnuté niektoré toxické látky, ktoré se tu ukladajú po celý život a ak žena začne výrazne chudnúť, vylučujú se tieto látky pri dojčení predovšetkým ako súčasť tuku materského mlieka. To je nebezpečné hlavne v prípade novorodencov a u plne dojčených detí. Riziko vzniku nejakého zdravotného poškodenia nie je samozrejme výrazné,ale výhody dojčenia aj v týchto prípadoch
ďaleko vedú pred umelou výživou a preto sa chudnúť pri dojčení nedoporučuje.
Osobne by som Vám teda doporučoval vyčkať až po ukončení dojčenia alebo chudnúť v dlhšom časovom období (3-6 mesiacov). Pomalé chudnutie je prirodzenejšie a taktiež riziko prípadných nežiadúcich účinkov pre dieťa sa týmto maximálne obmedzí.
28. 4. 2003 dňa 0:00