Michal, Šaľa:
Mám problemy s psoriazou, hlavne na hlave vo vlasovej časti. Stale mi to mokvá a svrbí.Rôzne mastičky od kožnej lekárky mi nepomáhajú.Dakujem.
15. 9. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,
myslím si, že psoriáza ako ochorenie je Vám dostatočne známe takže je zbytočné sa zmieňovať o prejavoch, príznakoch a pod.
Vás zaujíma možný spôsob liečby a preto Vám tlmočím odpoveď odbornej lekárky - dermatovenerologička- na otázku pacienta s podobným problémom.
"Keďže príčina psoriázy stále nie je známa, liečba sa orientuje na zmiernenie prejavov. Praktický lekár je schopný liečiť len chronických pacientov s ohraničenými prejavmi. Ďalšia starostlivosť patrí do rúk ambulantného dermatológa, ktorý môže v prípade potreby zvážiť ošetrovanie v liečebnom dennom centre pre psoriatikov, prípadne odporučiť hospitalizáciu či kúpeľnú liečbu. Voľba liečebného postupu je u každého pacienta individuálna. Pri ňom sa používajú rôzne lokálne lieky, odstraňujúce ošupenie a zápal kože. Vo vhodných prípadoch ich možno kombinovať s umelým UV žiarením či kúpeľmi. V domácom prostredí psoriatikom účinne pomáhajú kúpele v morskej soli a aplikácia bahna z Mŕtveho mora na pokožku. Minerály v nich obsiahnuté rýchlejšie hoja a stabilizujú stav. Pri ťažkých stavoch sa pristupuje k vnútornému podávaniu liekov."
Doporučujem Vám aj užívanie prípravkov s obsahom oleja z Pupalky dvojročnej alebo Boraka lekárskeho, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny s priaznivým účinkom pri rôzných kožných problémoch. Tieto špeciálne doplnky výživy môžte po doporučení užívať ako súčasť podpornej liečby s inými liekmi, ktoré Vám predpíše lekár.
22. 9. 2003 dňa 0:00