Iveta:
Mám 15-ročného syna, ktorý ma Mitrálnu insuficienciu II. stupňa. Každý lekár, ku ktorému chodíme, mi radí, aby sme mu kupovali multivitamíny, ale nikto mi neporadí, ktoré by boli pre neho najvhodnejšie. Preto by som sa Vás chcela opýtať, aké multivitamíny by ste mi odporúčali, ktoré by mohol užívať na obranyschopnosť organizmu. Ďakujem Tothová
23. 1. 2005 dňa 10:31
Dobrý deň,
nehnevajte sa za neskorú odpoveď, je možné, že máte niečo s e - mailovou schránkou, pretože neprijíma moju poštu.
Spoločnosť Walmark distribuuje na trh multivitamínové a multiminerálne produkty radu Spektrum.
Na trhu existujú štyri produkty radu Spektrum, ktorých zloženie a užívanie je špecifikované pre jednotlivé kategórie obyvateľstva. Jedná sa o produkty: imuno Spektrum, abc Spektrum, senior spektrum a energy Spektrum.

ABC SPEKTRUM je jeden z najkomplexnejších multivitamínov na našom trhu. Obsahuje 14 vitamínov a 18 minerálov v jednej tablete. Navyše obsahuje aj betakarotén a ďalšie antioxidanty, ktoré potláčajú tvorbu voľných radikálov ničiacich zdravé bunky organizmu.
Ak by som mala písať o všetkých zložkách zastúpených v prípravku, bolo by to časovo náročné, preto pre orientáciu uvediem len potrebu niektorých zvlášť významných látok pre organizmus človeka, ktoré z potravy prijíma v nedostatočnom množstve a preto je nutná ich suplementácia doplnkami výživy.
FOSFOR – zo 600 – 700 g fosforu v organizme dospelého človeka sa nachádza viac ako 85% v kostiach a zuboch. 10% ho je v tkanivách a iba 2g sa nachádzajú v krvi a regulujú v nej acidobázickú rovnováhu. Zlúčeniny fosforu v tkanivách sú najdôležitejšími prenášačmi energie. Fosfor má veľký význam aj pre činnosť mozgu a nervov.
70% fosforu, ktorý človek prijíma v strave sa vstrebáva cez črevo, čo by bolo ideálne v prípade, keby sme do organizmu neprijímali látky obmedzujúce jeho vstrebávanie. Patrí sem látka nachádzajúca sa v obilí ( fytín), či inozit v ovocí a zelenine. K jeho nedostatku však môže dôjsť aj pri užívaní liekov.
CHLÓR – v organizme človeka preberá dôležitú úlohu ako súčasť žalúdočnej kyseliny a pomáha pri využití prijatej potravy.
Nedostatok chlóru môže vzniknúť pri dlhotrvajúcom zvracaní a hnačkách, ak sa súčasne prijíma potrava s nízkym množstvom soli. Toto vedie spolu s nedostatkom žalúdočnej kyseliny k zhoršeniu trávenia a navyše môže ešte spôsobiť aj svalovú slabosť. Pri strate chlóru nad 45g môže dôjsť k ohrozeniu života, v dôsledku mozgového edému môže nastať smrť. ( v našom tele je asi 80g chlóru).
ŽELEZO – príčiny nedostatku tohto prvku sú všetkým dostatočne známe – je to nesprávne a nedostatočné stravovanie, silné krvácanie počas menštruácie, alebo pri poranení. ( v súvislosti s nedostatkom železa je známa predovšetkým chudokrvnosť – znamená to, že človek má počet červených krviniek v norme, znižuje sa u nich len podiel farbiva obsahujúceho železo. Následkom toho je obmedzené zásobovanie celého tela kyslíkom, čo sa prejavuje vyčerpanosťou, nechutenstvom a celkovou únavou).
ZINOK – má vplyv na imunitný systém a látkovú premenu bielkovín a cukrov. Zvýšený stres, nedostatočné stravovanie, diéty bez živočíšnych produktov a s veľkým obsahom výrobkov z bielej múky môžu byť príčinou nedostatku zinku.
Jedným z prejavov nedostatku môže byť strata chuti a čuchu, dochádza k vypadávaniu vlasov, zvýšenej náchylnosti na infekcie až po poruchy rastu a neplodnosť.
Pri cukrovke a artérioskleróze je potreby zinku výrazne vyššia.( dopor. D. – 15mg)
SELÉN – znižuje účinok jedovatých ťažkých kovov, bráni oxidácii a tým aj znehodnoteniu mastných kyselín na povrchu buniek. Zinku sa pripisuje aj ochranný účinok proti rakovine, pričom sa vychádza z pozorovaní, že výskyt srdcového infarktu a takisto aj rakoviny prsníka je v oblastiach so stravou bohatou na selén výrazne nižší.
Hmotnostné množstvá jednotlivých minerálov, či vitamínov zastúpených v prípravkoch Spektrum sa líšia v závislosti od toho, ktorej kategórii obyvateľstva je produkt určený.

IMUNO SPEKTRUM – Imuno spektrum obsahuje základné vitamíny a minerály v množstvách, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie človeka a upevnenie obranných mechanizmov organizmu. Zvýšenú ochranu pred chorobami pomáha zaistiť šťava z liečivej rastliny Echinacea purpurea, ktorá je považovaná za jeden z najlepších prírodných prostriedkov priaznivo ovplyvňujúcich obranyscopnosť organizmu.
Výťažok z tejto rastliny je akýmsi prírodným antibiotikom, prostriedkom pôsobiacim proti infekciám, ktorý ničí baktérie a vírusy v organizme. Zmierňuje priebeh ochorení, ktorých príznaky sú potom menej výrazné a rýchlejšie miznú.
- znižuje náchylnosť na ochorenia typu nádcha, chrípka a prechladnutie
- účinný pri bolestiach hlavy, horúčke a zdurených slizniciach
- urýchľuje hojenie rán, pľuzgierov a vredov
- znižuje náchylnosť k ochoreniam spôsobeným zmenou prostredia a veľkými tepelnými rozdielmi ( napríklad v období dovoleniek)

SENIOR SPEKTRUM – obsahuje špeciálne zostavenú kombináciu základných vitamínov a minerálov obohatenú o výťažok koreňa žen – šenu. V tradičnom čínskom lekárstve je koreň ženšenu považovaný za všeliek, má posilňujúci, tonizujúci a adaptačný účinok na ľudský organizmus. Koreň platil ako symbol života (bylina večnej mladosti, rastlina večného života...) a jeho cena sa rovnala cene zlata. V západných krajinách bol uznaný ako liečivá rastlina pomerne neskoro a to po preskúmaní jeho účinkov uznávanými vedeckými metódami.

Imuno Spektrum s výťažkom ženšenu ako adaptogénom, je prípravkom, ktorý zvyšuje odolnosť voči stresu, kladne pôsobí na životnú energiu, podporuje vitalitu, schopnosť koncentrácie až do vysokej staroby. Priaznivo vplýva na plodnosť a potenciu, vhodný je pre rekonvalescentov.

ENERGY SPEKTRUM – získal svoje pomenovanie vďaka obsahu látok, potrebných na získavanie a udržanie životnej energie.
Jeho významnou súčasťou je koenzým Q10 známy ako ubichinón ( ubi – všade). Coenzým Q10 je látka podobná viatmínom, ktorá sa nachádza v každej bunke, kde je potrebná na premenu energie. Významný je poznatok, že s pribúdajúcim vekom klesá hladina CoenzýmuQ10 a je potrebné ho dopĺňať.
Keďže Coenzým Q10 dodáva energiu mitochondriám buniek organizmu, robilo sa mnoho výskumov terapie mitochondriálnych problémov CoenzýmomQ10, pričom sa vychádzalo z faktu, že existuje viac ako 120 porúch mitochondrií, spôsobených nedostatočným prenosom energie v bunkách. Ak bude dodávaný do organizmu vo forme doplnkov výživy, dôjde k zlepšeniu stavu pri mnohých problémoch.
Energy spektrum sa vyznačuje osobitosťou, pokiaľ ide o spracovanie prípravku. Vďaka špeciálnemu technologickému postupu sa aktívne látky obsiahnuté v Energy Spektre uvoľňujú do organizmu postupne. Postupné uvoľňovanie má význam hlavne z hľadiska lepšieho využitia účinných zložiek v metabolizme ľudského organizmu. Zabezpečuje sa tak rovnomerné zásobovanie a tým telo aj hospodárne využíva účinné látky.
Všetky prípravky radu Spektrum je možné užívať počas celého roka v dávkovaní 1 tableta denne.
Prajem príjemný deň.
31. 1. 2005 dňa 18:59