Mata:
Dobry dn. Uz dlhe roky mam problemy so zapchou. Mohli by ste mi poradit nejake pripravky ako mam s tym bojovat? Dakujem
3. 6. 2003 dňa 0:00

Dobrý deň,

S obdobnými problémami sa stretávame v súčasnosti čoraz častejšie. Ak vylúčime špecifické ochorenia, tak otázka zápchy a nefyziologického vyprázdňovania je otázkou vplyvu nášho spôsobu života na náš organizmus. Ide predovšetkým o zlú životosprávu, kde hlavnú úlohu zohráva nezdravé stravovanie a stres. Do našej výživy sa zaraďuje čoraz viac potrava typu rýchleho občerstvenia, upravovaná s malým obsahom vlákniny a ktorá znižuje množstvo užitočných baktérií v traviacom trakte. Dochádza k premnoženiu škodlivých baktérií a ich výlučky stav komplikujú. Výživovým doporučením pri zápche je zvýšiť príjem vlákniny. Najvhodnejšia je rozpustná vláknina, ktorá je obsiahnutá hlavne v šupkách obilovín. Treba si uvedomiť, že využitie vlákniny je podmienené zvýšeným príjmom tekutín. Nedostatočný prívod tekutín môže problém zápchy zhoršiť. Výživové doporučenia pri zápche môžeme zhrnúť do týchto bodov :
- zvýšiť príjem celozrných potravín
- zvýšiť príjem ovocia a zeleniny, hlavne druhov, ktoré je možno konzumovať so šupkou, semenami
- zvýšiť prívod tekutín
- 1 šálka (15 g) otrúb denne
Na začiatku môžu tieto opatrenia vyvolať zvýšený meteorizmus a flatulenciu, časom však tieto príznaky ustúpia. Odborníci varujú pred dlhodobým a paušálnym používaním laxatív. Pri dlhodobej aplikácii laxatív nastáva ochabnutie stien čreva, znižuje sa perilstatika čriev a zápcha sa zhoršuje. Nakoniec vznikne bludný kolobeh, ktorý môže mať vážne následky na zdravotný stav.
Dôležitým činiteľom pri liečbe zápchy je aj pohybová aktivita, ktorá podporuje pohyb a pasáž obsahu v traviacom trakte.
Pre doplnenie príjmu vlákniny Vám odporúčame prípravok Vláknina od spoločnosti Walmark alebo Acidophilus&Pectin, kde je vhodná kombinácia vlákniny a mliečných baktérií. Ak je nutné použiť laxatívum, skúste zmeniť prípravok s inou účinnou látkou, napríklad novinku od Natures Bounty - Aloe Vera. Výťažok z tejto liečivej rastliny pôsobí pri vnútornom použití ako veľmi účinné preháňadlo aj s mierným protibolestivým účinkom hlavne v hrubom čreve.
Pri pretrvávajúcich problémoch a vo Vašom prípade, keďže tento stav trvá dlhšie je potrebné poradiť sa svojím ošetrujúcim lekárom a konzultovať s ním vhodnosť použitia toho ktorého prípravku.
23. 6. 2003 dňa 0:00