magda:
Dobry den Vam prajem,
chcem Vas poziadat o informacie ohladom koenzymu Q10.Vsetky/mne/ dostupne informacie som si prestudovala,viem ake su dolezite ,v ktorych potravinach sa nachadzaju,ze si ich priblizne do 30.rokov zivota vie organizmus z potravin ziskat,ale nikde som sa nedozvedela co sposobuje nedostatok koenzymu u malych deti pri predpoklade ze sa spravne stravuju?Mojmu 8 roc. synovi zistili velmi nizke hladiny Q10,vit.E pred 9 mesiacmia do dnesneho dna sa ich nepodarilo zvýšiť ani pri uzivani 30mg.Chcem vas upozornit z vlastnej skusenosti ze pre male deti vobec nie je vhodna forma Q10 v tabletkach,je pre nich velmi velka nevedia ju prehltnut a ked sme ju rozpustali v caji ako nam radila pani doktorka malo to pre nich odpudzujucu chut a okrem ineho sme sa dozvedeli, ze se ju teplom znehodnotili.Bolo by ziaduce aby sa uz konecne v nasich lekarnach objavil v sirupovej forme.Nam sa to podarilo zohnat a neda sa to ani porovnat,ma prijemnu vonu a dieta uz nemusime nutit nasilu.Dakujem
7. 11. 2003 dňa 0:00
Dobrý deň,

koenzým Q10 je látkou, ktorú organizmus získava dvoma spôsobmi - potravou a biosyntézou v pečeni. Taktiež sú správne aj tie informácie, že do veku 25 až 35 rokov je dostatočná hladina koenzýmu Q10 v organizme jedinca, ale za predpokladu, že tento jedinec prijímal v dostatočnej miere vyváženú a pestrú potravu, ktorá obsahovala nielen samotný koenzým Q10 (mäso, ryby, orechy....), ale dôležité je aby táto potrava bola bohatá na látky potrebné k biosyntéze koenzýmu Q10 v pečeni (biosyntéza CoQ10 prebieha za prítomnosti určitých aminokyselín a vitamínov).Po 35. roku života však aj napriek tomu klesá prirodzená produkcia koenzýmu Q10 čo je veľmi negatívny jav nakoľko vlastne od tohoto veku je pre ľudský organizmus potrebný zvýšený prísun energie ako pre telesnú tak aj psychickú kondíciu (koenzým Q10 je nevyhnutný pri tvorbe a prenose energie na bunkovej úrovni), je potrebný antioxidačný účinok Co Q10 pre eliminovanie pôsobenia voľných radikálov na bunky a orgány organizmu a dôležitý je preventívny účinok pred ochoreniami orgánov ako je srdce, ale takisto táto látka je súčasťou podpornej liečby pri poškodeniach viacerých orgánov.
Čo sa týka Vašej otázky prečo je nedostatok koenzýmu u detí, odborníci udávajú ako najčastejšiu príčinu metabolickú poruchu v procese biosyntézy, kedy ani prísun koenzýmu cez potraviny nebude dostatočný, pretože naplnenie potrebnej hladiny koenzýmu cez potravu by si vyžadovalo spotrebovanie veľkého množstva stravy.
Doporučujem Vám pokúsiť sa kontaktovať s pani Doc. RNDr.Annou Gvozdjakovou DrSc z Farmakobiochemického laboratória III. internej kliniky Lekárskej fakulty UK v Bratislave, ktorá je spoločne s kolektívom a manželom prof. MUDr. Jánom Gvozdjakom, DrSc.prvolezcami vo výskume Co Q10 na Slovensku.
19. 1. 2004 dňa 0:00