Alenka:
Dobry den, som fajciarka a pocula som, ze by som nemala uzivat betakaroten, no ja ho beriem uz asi 3 roky na pokozku a zrak. Mozem si nejako uskodit? Dakujem
10. 11. 2004 dňa 18:05
Vitamín A zaraďujeme k vitamínom rozpustným v tukoch. v súčasnej dobe vieme,že do skupiny vitamínov skupiny A môžeme po stránke vitamínovej aktivity,ale aj chemického zloženia zaradiť tie látky, ktoré vykazujú aktivitu vitamínu A. Základnou a najvýznamnejšou aktívnou látkou je all - trans -retinol čiže axeroftol, označený ako A1. Aktivitu tohto viatmínu má aj cca 50 ďalších, prirodzene sa vyskytujúcich zlúčenín - karotenoidov, ktoré sa nazývajú provitamíny A. Sú to tzv. prekurzory vitamínu A, ktoré sa v našom tele enzymaticky transformujú na aktívny vitamín A1 ( retinol). Najvýznamnejším provitamínom z hľadiska účinnosti je beta - karotén ( 1/6 účinnosti retinolu), často sprevádzaný alfa - karoténom, gama – karoténom 1/12 účinnosti retinolu) a ďalšími s ešte nižšou účinnosťou. Čo sa týka rizík z predávkovania - dlhodobý nadmerný príjem vitamínu A má za následok zvýšenie rezervy v pečeni. Doporučená denná dávka vitamínu A je 5000 U.I. Prejavmi hypervitaminózy sú bolesti hlavy, hnačka, častá únava, suchá pokožka, vypadávanie vlasov, nechutenstvo. Vysoký dlhodobý príjem v tehotenstve môže spôsobiť poškodenie plodu.
Predávkovanie beta - karoténom sa neprejavuje hypervitaminózou, ale žlto sfarbeným močom a následne žltým sfarbením pokožky.
Predpokladá sa, že antioxidanty dokážu predchádzať nadmernému oxidačnému poškodeniu v tele a narastajúca hladina antioxidantov znižuje riziko vzniku nielen rakoviny, ale aj Alzheimerovej choroby, sivého zákalu a pod. Medzi najvýznamnejšie antioxidanty patria tokoly/ zahrňujúce tokoferoly, napr. Vit.E/, vitamín C, karotenoidy / napr. beta karotén, lykopén alebo luteín.
Čo sa týka vzniku rakoviny, resp. kontraindikácie betakaroténu u fajčiarov, existujú štúdie, ktoré skúmali účinok beta karoténu na vznik rakoviny pľúc. Z 25. štúdií 24 potvrdilo výraznú redukciu vzniku rakoviny pľúc pri vysokom príjme beta karoténu.
Príjemný deň.
22. 11. 2004 dňa 12:21