gabriela:
Dobrý deň.Potrebovala by som radu, či je možné, že "potravinový doplnok" EPA marine, teda tzv.rybací olej spôsobuje akútny zápal pečene, ak ide o 50 ročnú pacientku s chronickou hepatopatiou. Hepatálne testy mala dlhodobo stabilizované, avšak po 4-dňovom užívaní hore uvedeného výrobku(3x1)pre jeho cholesterol-znižujúci účinok, nastali bolesti pod pr.rebrami, ktoré vyžarovali aj do chrbta, teploty,ikterus.Po bioch. vyšetrení krvi sa zistili 10-násobné hodnoty hepatálnych testov a bilirubínu. Rada by som vedela,že prečo sa neuvádza pri týchto tzv.potravinových doplnkoch ,že v akých prípadoch sú kontraindikované?A ak nie sú dostatočne otestované, prečo sa predávajú?Alebo sa takýmto surovým spôsobom priebežne testujú na ľuďoch? Ďakujem.
6. 10. 2004 dňa 12:59
Prajem Vám príjemný dobrý deň.
Je mi ľúto, že v dôsledku užívania produktu EPA marine došlo u pacientky s hepatopatiou k zhoršeniu jej zdravotného stavu. V prípade vážnych ochorení, akým je aj prípad uvedenej pacientky je dobré poradiť sa s jej ošetrujúcim lekárom o tom, či môže akýkoľvek doplnok výživy vymedzujúci rámec ním predpísaných liekov užívať.
Produkt EPA marine, ako aj všetky doplnky výživy sa radia k potravinovým doplnkom, preto sa nikde neuvádza ich terapeutický účinok, ani kontraindikácie. U produktu EPA marine ide o vyložene rybací olej, prípravok je riadne schválený MZ SR, naša spoločnoosť naň vlastní Rozhodnutie o povolení na dovoz a distribúciu a okrem toho kladný posudok z Ústavu preventívnej a klinickej medicíny.
Prajem vám príjemný deň.
17. 10. 2004 dňa 21:40