antonia:
Dobry den, moj otec ma nabeh na paradentozu. Z casu na cas sa mu zahnisa pod zubom, potom ide na chirurgiu, kde mu hnis vyrezu a za chvilu sa mu urobi hnis pod inym zubom na opacnej strane celuste. Je to vazne. Zuby ma uz rozkyvane...Co robit, poradte. Antonia
29. 4. 2004 dňa 13:25
Milá Antónia,
Parodontóza je skutočne vážny problém a v dnešnej dobe veľmi rozšírený, pozná ju každý druhý človek a napriek tomu sa neustále podceňuje, pretože vzniká bez jasnej etiológie a často veľmi nenápadne.
Zub je po celý svoj život v neustálom kontakte so slinami, množstvom mikroorganizmov v ústach a so zvyškami potravy. Všetky tieto zložky vytvárajú na povrchu skloviny zubný povlak. Zubný povlak – plak je tuhá blanka, ktorá obsahuje častice rozloženej potravy a prevažne baktérie. Tieto sa usadzujú na povrchu zubov, ďasien a množia sa. Okrem kyselín, ktoré tieto baktérie produkujú a ktoré rozleptávajú zubnú sklovinu, vylučujú aj toxíny.Tie dráždia ďasná a vyvolávajú miestny zápal. Gingivitídu / zápal ďasien / je možné pozorovať ako červené, ľahko krvácajúce ďasná, napr. pri umývaní zubov, pri odhryznutí z jablka, ale väčšinou zostáva neliečený, pretože je nebolestivý.
V prípade, že sa mu nevenuje dostatočná pozornosť, následná degenerácie pokračuje. Väzivo medzi zubom a ďasnom sa naruší a vytvorí sa dutina / kapsa/ medzi zubným krčkom a ďasnom. Bez zabezpečenia včasnej nápravy preniká zápal do hĺbky.Pri dlhodobom trvaní takéhoto stavu zvyčajne dôjde k postihnutiu celého systému upevnenia zubov. Zuby strácajú pevné uchytenie, začnú sa chovať ako mliečne, kývať sa a nakoniec vypadávať. To je už príznak samotnej parodontózy.
Je veľmi dobré, ak si svoj problém pacient uvedomí včas, aby mohol vykonať preventívne opatrenia.
Z portfólia firmy Walmark Vám môžem ponúknuť zubnú pastu Santoin, Santoin excellent a ústnu vodu Santoin. Sú to produkty vyvinuté na prírodnej báze, neobsahujú žiadne chemické zlúčeniny, z toho dôvodu sa môžu používať dlhodobo bez rizika vzniku vedľajších účinkov. Hlavnými účinnými látkami týchto produktov sú bylinné výťažky, ktoré majú zároveň antimikrobiálne účinky a zamedzujú tvorbe zubného plaku. Zubnú pastu a ústnu vodu je možné používať jednak ako prevenciu, ale tiež v akútnom štádiu ochorenia. Pri pravidelnom požívaní týchto produktov nastáva zlepšenie stavu parodontu a znižuje sa krvácavosť ďasien.
Príjemné prežitie krásnych letných slnečných dní želá Walmark.
21. 7. 2004 dňa 18:34