zuzana:
Dobry den,chcela by som vediet nieco viac o chronickej pankreatitide.Nejake rady ako s nou zit a predist rakovine pankreasu. Moj priatel ma 26 rokov a uz 10 rokov zije s problemami pankreasu.Viem,ako by sa asi mal stravovat...ale viac nic. S nim sa o tom velmi nerozpravam,chodime spolu len kratko. Preto neviem ani ake ma diagnozy. Zaujimali by ma nejake prakticke rady a ake je % vzniku rakoviny a asi v kolkom roku zivota (aspon teoreticky).Za odpoved dakujem. Pekny den.
9. 6. 2004 dňa 11:49
Dobrý deň,
Predovšetkým sa ospravedlňujem za neskorú odpoveď, technické závady sú už odstránené, takže späť k Vašej otázke.
Pankreas, alebo podžalúdková žľaza je uložená v brušnej dutine za žalúdkom. Má nezastupiteľnú úlohu pri trávení, pretože vylučuje pankreatickú šťavu, ktorá riedi žalúdočné kyseliny. Bez jej pomoci nie je možné trávenie žalúdočného obsahu, resp. potravy, ktorú skonzumujeme.
Chronický zápal pankreasu je svojím spôsobom porucha tvorby tráviacich štiav, to znamená, že v pankrease sa ich netvorí dostatočné množstvo na to, aby mohli natráviť množstvo skonzumovanej potravy. Ľuďom, ktorí majú tento problém – v tomto prípade sa týka aj Vášho priateľa sa odporúča jesť častejšie, v malých dávkach, jedlá, ktoré obsahujú málo tukov. Strava by mala byť plnoenergetická, individuálne šetriaca, max. 50g tuku denne, uprednostniť jemný stolový olej a diétne margaríny. Nesmie sa piť žiaden alkohol! Tráviace enzýmy, ktoré si pankreas nevie vytvoriť sa väčšinou podávajú v liekoch. Človek trpiaci poruchou vylučovania tráviacich štiav sa musí zmieriť s týmto problémom a prispôsobiť mu svoju životosprávu. Pankreas sa operačne neodstraňuje. Liečba sa zameriava na odstránenie príznakov, ktoré ochorenie vyvolali, či už problémy so žlčovými cestami, alkohol a pod.
Nie je však podmienka, že u človeka s pankreatitídou sa musí vyvinúť rakovina pankreasu. Je to pomerne málo časté ochorenie, vznikajúce prevažne u mužov vyššieho veku a chronických alkoholikov.
Váš priateľ je iste dostatočne poučený od svojho ošetrujúceho lekára, vo svojom i Vašom záujme všetky horeuvedené rady dodržiava. Myslím si však, že sa s ním o jeho probléme kľudne môžete porozprávať, bude rád, že Vás to zaujíma.
Držím prsty, prajem veľa zdaru a šťastia!
19. 7. 2004 dňa 21:00