Anonim:
Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám veľmi citlivú a svetlú pokožku. Mám problém v lete s opaľovaním. Rozhodla som sa preto začať leto v soláriu, aj napriek tomu ma stále opáli do červena. Existujú nejaké produkty, na podporu pigmentu? Aké by ste mi odporučili?
30. 4. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň,

s nástupom slnečných dní a vyšších teplot väčšina ľudí sa začína zaujímať o možnostť dopracovať sa k peknému zhnednutiu pokožky, samozrejme s minimálnym rizikom na zdravie. Nie každému je dopriate bezstarostne sa vystaviť slnečným lúčom bez dodržania základných pravidiel zdravého opaľovania. Ide o používanie prípravkov s príslušným ochranným faktorom, dobu a čas opaľovania, atď. Ako ja, tak i Vy patríme k ľuďom, ktorí pre svoju svetlú a citlivú pokožku máme každý rok dilemu, vystaviť alebo nevystaviť telo slnečným lúčom. Zopár nepríjemných skúsenosti z minulosti mám osobne za sebou.
V súčasnosti existuje na trhu viacero prípravkov s optimálnymi ochrannými faktormi, ktoré umožňujú chrániť pokožku pri opaľovaní. Doporučujem aj v tomto prípade sa obrátiť na lekárne, kde dostať kvalitné prípravky s cennými látkami(napríklad od firmy Spirig Pharma AG - "Daylong 16").
Avšak toto je len jedná stránka vecí. Zistilo sa, že v úsilí pri získaní pekného, ale zároveň zdravého opálenia nám môžu pomôcť prírodné látky, ktoré konzumujeme aj v potrave bez toho aby sme vedeli ako vplývajú na rôzné deje v organizme. K takýmto látkam patrí provitamín vitamínu A - beta karotén. Ide o karotenoid, prírodné ochranné farbivo rastlín, ktoré má antioxidačné účinky. Tým chráni bunky pokožky pred pôsobením voľných radikálov, mení sa na vitamín A, ktorý regeneruje bunky a zabezpečuje ich funkciu. Zdravé bunky môžu produkovať dostatok pigmentu na ochranu pokožky a meniť sčerveňanie na zhnednutie. Nepremenený beta karotén sa ukladá v pokožke a takisto jej dáva zlatistý nádych. Nie je škodlivý ani vo vyšších dávkach. Takisto dôležitý pre zdravé bunky pokožky je vitamín B5(kys. pantothenová, pantenol), ktorý zabezpečuje regeneráciu pokožky po nadmernom opálení a sčerveňaní. Odborníci udávajú, že je žiadúce užívať doplnky výživy s obsahom týchto látok preventívne už niekoľko týždňov pred samotným opaľovaním alebo pobytom na slnku.
Z produkcie spoločnosti Walmark Vám doporučujem prípravok "Beta karotén", alebo novinku "Betabronz" s beta karoténom a vitamínom B5, špeciálne určený pre zdravé opálenie bez nepríjemných prejavov.
Verím, že ak sa rozhodnete pre niektorý z týchto prípravkov, odmenou Vám bude príjemný pocit z pobytu na slnku, čo Vám srdečne želám.

6. 5. 2002 dňa 0:00