Anonim:
Dobrý deň! Chcela by som sa Vás opýtať,či môže denné užívanie laxatív vyvolať zdravotné problémy.Užívam ich lebo už všetky dostupné návody a rady na odstránenie zápchy zlyhali.Prípadne Vás prosím o radu akého odborníka treba vyhľadať.Ďakujem
26. 11. 2001 dňa 0:00
V poslednom období sa ľudia čoraz častejšie stretávajú so zdravotnými problémami, ktoré súvisia s dnešným hektickým spôsobom života. Ak neberieme do úvahy také predispozičné faktory, ako je vek a niektoré orgánove ochorenia, tak práve zlá životospráva(nezdravé stravovanie,stres,atď)v súčasnosti vedie k vzniku spomínaných zdravotných problémov. Nesprávne návyky v životospráve môžu viesť aj vzniku opakujúcej sa zápchy(pri vylúčení špecifického ochorenia), ktorá môže vyvolávať ďalšie zdrav.problémy. Pod tlakom spôsobu života sa konzumuje potrava typu rýchleho občerstvenia, s malým obsahom vlákniny, potrava, ktorá znižuje množstvo užitočných baktérií v traviacom trakte, kedy dochádza k premnoženiu škodlivých bakterií a ich výlučky stav komplikujú. Mnoho ľudí pri náznaku zápchy automatický začne užívať laxatívum. To by bolo v poriadku, ak ide o prechodný stav a užívanie laxatíva nie je dlhodobé. Odborníci varujú pred dlhodobým paušálnym používaním laxatív, pretože problém zápchy sa stáva potom ťažko zvládnuteľným a pridružujú sa iné zdravotné potiaže. Pri dlhodobobej aplikácii laxatív nastáva ochabnutie stien čreva a perilstatika čriev sa znižuje a zápcha pretrváva. Ide vlastne potom o určitý kolobeh, ktorý sa ťažko narúša. Treba si uvedomiť, že je veľa prípravkov na odstránenie zápchy s rôzným spôsobom účinku a obsahom účinnej látky. Preto je nevyhnutné poradiť sa s príslušným ošetrujúcim lekárom a špecialistom na ochorenia tráviaceho traktu(gastroenterológ), ktorý po zvážení výsledkov vyšetrení doporučí správny spôsob liečby a vhodný prípravok. Samoliečba v tomto prípade môže spôsobiť vážnejšie komplikácie. Samozrejme treba upraviť aj životosprávu- zaradiť viac vlákniny do stravy,podporovať činnosť užitočných baktérií v črevách. To sa môže dosiahnuť zmenou zloženia stravy alebo používaním vhodných doplnkov stravy s obsahom týchto dôležitých látok.
Z produkcie spol. Walmark môžeme doporučiť prípravok "Vláknina 750 mg", prípadne "Yucca 500 mg" alebo prípravky Natures Bounty "Acidophilus&Pectin", kde je vhodná kombinácia vlákniny a mliečných bakterií.
Použitie týchto prípravkov konzultujte so svojím lekárom, ktorý Vám pomôže vybrať ten najvhodnejší spôsob riešenia daného problému.
10. 12. 2001 dňa 0:00