Zabadalova, Bratislava:
Dobry den, chcela by som sa informovat, ci existuje liecba acidobazickej nerovnovahy, alebo sa to da regulovat iba prisnou zasaditou stravou? Ide o to, ze akokolvek si budete davat pozor, stane sa vam, ze organizmus sa prekysli, pretoze aj samotna varena strava prekysluje. Ja som v situacii, kedy nemozem zjest varenu stravu viac ako 2 x po sebe. Potom uz nastava tzv. chripkovy stav. Ďalsich 5 dni konzumujem opat len ovocie a zeleninu a stav sa pomaly upravi. Okrem toho mam poruchu vstrebavania calcia, magnezia a draslika co mi spolu s acidob. nerovnovahou dost komplikuje zivot. Dakujem
2. 3. 2007 dňa 10:52
 

Dobrý deň, u zdravého človeka nedochádza k poruchám acidobázickej rovnováhy /ABR/, pretože koncentrácia voľných vodíkových iontov /H+/ v telesných tekutinách je aj napriek neustálej tvorbe kyslých metabolitov udržiavaná vo fyziolog. rozmedzí medzi 7,37 – 7,45 tromi mechanizmami. Sú to pufrovacie systémy, pľúcna regulácia a obličková regulácia. Poznáme 3 skupiny porúch ABR:

  1. respiračné poruchy, ktoré sú spôsobené zvýšeným alebo zníženým vylučovaním C02 pľúcami.

  2. Metabolické poruchy vedúce k zmene konbentrácie HCO3-

  3. zmiešané poruchy, ktoré vznikajú kombináciou oboch porúch


Respiračné poruchy sú kompenzované metabolicky a naopak.

Pri poruchách ABR je základom zistiť príčinu poruchy. Vzhľadom na Vaše ťažkosti ovplyvňované predovšetkým zložením stravy je potrebné kompletné vyšetrenie tráviaceho systému s vyšetrením acidity žal.šťavy, vyšetrenie obličkových funkcií a endokrinného systému.

13. 3. 2007 dňa 0:00