Anton, Dubnica nad Váhom:
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, z čoho vznikne šarlach, ako sa lieči, či sa dá sa preventívne niečo proti tomu urobiť?
Druhá otázka,ako sa preventívne chrániť proti chrípke, keď už je tak, čo pomáha na vyliečenie.
1. 12. 2005 dňa 7:39
Dobrý deň, šarlach je infekčné ochorenie detského veku sprevádzané typickou vyrážkou. Toto ochorenie vyvolávajú rôzne typy streptokokov, môže sa teda opakovať a lieči sa antibiotikami. Liekom l. voľby je penicilín, na ktorý sú streptokoky stále dobre citlivé. Preventívne očkovanie proti streptokokovej infekcii nie je.
Proti chrípke je dostupných niekoľko vakcín od rôznych výrobcov; sú vždy pripravované nové podľa predpokladanej antigénovej štruktúry vírusu chrípky, ktorá sa mení. Medzi všeobecné preventívne opatrenia patrí obmedzenie pobytu vo veľkých skupinách ľudí v období zvýšeného výskytu chrípky, hlavne v uzavtretých priestoroch - kiná, spoločenské podujatia, kostoly...Je potrebný dostatočný príjem vitamínov, hlavne vitamínu C, vyhýbanie sa podchladeniu a pod. Antibiotiká pri chrípke nie sú účinné, potrebný je kľudový režim, dostatočný príjem tekutín, vitamíny, podávanie acylpyrínu, paracetamolu ev. ibuprofenu, ktorý má aj protivírusový účinok. Podávanie antibiotík je indikované v prípade začínajúcich komplikácií ev. pridruženia predpokladanej bakteriálnej infekcie.
2. 12. 2005 dňa 12:52