Anonim:
Dobrý deň,
užívam magnézium 500 mg denne (trpím melancholickými stavmi). Keďže som sa dočítala, že denná dávka je 300 mg, prosím o informáciu, či mi nehrozí predávkovanie a ako sa môže prejaviť.
Ďakujem
22. 10. 2003 dňa 0:00

Dobrý deň,

horčík patrí k tzv. makroelementom, v organizme sa nachádza v množstve asi 25 až 30 g takmer vo všetkých bunkách. Má rôznorodé úlohy, okrem iného sa nazýva aj ako antistresový minerál, zvyšuje vylučovanie adrenalínu, čím zlepšuje reakčnú schopnosť organizmu. Úzko spolupracuje s vápnikom. Bráni nadmernému zrážaniu krvi, vplýva na prenos informácií z nervov do svalstva...
Presná potreba horčíka dodnes nie je úplne známa. Odporúča sa denná dávka 350 mg pre mužov a 300 mg pre ženy. To sa týka však zdravých jedincov, pri niektorých ochoreniach sa používajú vyššie dávky, odporúča sa konzultácia s lekárom.
U zdravého človeka nie je potrebné obávať sa prebytku horčíka, lebo jeho vstrebávanie je pomalé a prebytok sa vylúči. Hodnoty horčíka v krvi sa môžu zvýšiť pri oslabených obličkách alebo zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Dôsledkom toho sú nervové poruchy, závraty, ochabnutie svalstva a pokles krvného tlaku.
Z uvedeného vyplýva, že dávky, ktoré prijímate by nemali mať negatívny dopad na Vaše zdravie, ani sa nezmieňujete o vyše popísaných prejavoch. Samozrejme, že ak sa u Vás objavia nežiadúce účinky, je potrebné vysadiť daný prípravok a poradiť sa s lekárom o ďalšom postupe.
27. 10. 2003 dňa 0:00