Iveta:
Dobrý deň !
Prosím Vás o radu. Môže chronická zápcha súvisieť s nedostatočným vstrebávaním tekutín v čreve? Absolvovala som CT vyš.žalúdka, žlčníka, pankreasu, rontgen.pasáž hrubého čreva - všetko je v poriadku. Poradili mi, že sa mám obrátiť na lek. internistu endokrinológa, či to nie je porucha nadobličiek. Veľmi pekne ďakujem.
16. 3. 2004 dňa 12:44
Dobrý deň,
V prvom rade prijmite ospravedlnenie za neskorú odpoveď spôsobenú technickými problémami. Pozorne som si prečítala Váš e – mail, žiaľ neviem z neho špecifikovať výraz chronická zápcha, resp. to, čo sa pod týmto pojmom rozumie.
Zápcha je zriedkavé ( menej ako raz za tri dni), s ťažkosťami spojené vyprázdňovanie tuhej stolice. Frekvencia vyprázdňovania je rôzna. Mnohí pacienti si myslia, že by mali mať stolicu denne, preto začnú brať často laxatíva, ktoré zhoršujú prechod potravy črevami. Neviem ako často mávate stolicu, ale pokiaľ ju nemáte denne, nemusí to byť ešte zápcha. Aj vyprázdňovanie raz za tri dni je fyziologické.
Vo svojom dotaze uvádzate negatívny výsledok vyšetrení, čo ma veľmi teší. Ak máte stolicu menej často ako raz za tri dni – skôr ako začnete užívať laxatíva, doporučujem obrátiť sa na prírodné produkty.
- ráno urobiť pár drepov, prípadne, ak Vám to čas dovolí, dopriať si prechádzku
- vypiť ovocnú šťavu s mliečnym cukrom / prípadne v predajni potravín je možné zakúpiť nápoje obsahujúce vlákninu/
- v priebehu dňa piť veľa tekutín
- užiť ľanové semeno, pšeničné klíčky, sušené slivky
V portfóliu spoločnosti Walmark existuje produkt – Vláknina – ktorý obsahuje kompletnú škálu rastlinnej vlákniny, napomáha pravidelnej peristaltike čriev, čím uľahčuje vyprázdňovanie.
Príjemný deň a pevné zdravie želá Walmark.
21. 7. 2004 dňa 18:52