Dagmara, Malacky:
Dobry den,
moj priatel ma zrejme slabsiu zubnu sklovinu. Jeho zuby su nachylne k lamavosti. Mohli by ste mi, prosim Vas, napisat, co by mal brat, nejaky doplnok stravy, a pod., aby posilnil svoje zuby?
Dakujem
10. 2. 2004 dňa 12:57
Milá slečna,
V prvom rade sa ospravedlňujem za neskorú odpoveď, nie vlastnou vinou. Som rada, že máte záujem o zdravie Vášho priateľa.
Problémami zubných ochorení, kazov, parodontózy a iných trpí väčšina obyvateľstva . Dovolím si povedať, že neexistuje človek, ktorý by aspoň raz nenavšítvil zubnú ordináciu.
To, akú štruktúru a pevnosť zubov človek bude mať je dané už počas vnútromaternicového života, resp. od chvíle, kedy sa spojí vajíčko so spermiou. Niekomu je dané, že zuby budú krásne biele, u niekoho sfarbené do žlta, u iného kazivé a pod.
Napriek tomu je dôležité, aby práve ten človek, ktorý má danú slabšiu štruktúru zuba, žlté sfarbenie, podmienenú kazivosť sa o svoje zuby staral naozaj od útleho veku.
Čo sa týka posilnenia zubnej skloviny, je potrebné poradiť sa predovšetkým so stomatológom, ktorý Vášmu priateľovi vysvetlí, kde nastal problém. Okrem toho na trhu existuje veľké množstvo zubných pást posiľňujúcich zubnú sklovinu, poraďte sa o ich používaní s lekárnikom.
Na podporu udržiavania chrupu v dobrom zdravotnom stave je vhodné užívanie Coenzymu Q10 a vitamínu A a D. CoenzymQ10 pôsobí preventívne jednak proti krvácavosti, gingivitíde, parodontóze, čo je ochorenie, ktoré vzniká v podstate bez zjavnej príčiny. Vitamín A a D zase podporujú správnu štruktúru a stavbu zubov, ale tiež kostí.
Prajem príjemné prežitie slnečných letných dní.
21. 7. 2004 dňa 19:11