Iveta, Levice:
dobry den,
dost casto trpim bolestami hlavy. Tieto sa prejavuju tak, ze ma boli cela polovica hlavy (raz prava, inokedy zas lava strana). Vtedy mi byva aj na vracanie a niekedy aj vraciam. Uzivala som antikoncepciu Cilest,myslela som si ze ma boli hlava od nej. Ale teraz uz asi pol roka neuzivam nic a napriek tomu bolesti stale trvaju. Mam 28 rokov, pracujem vela pri pocitaci a bolieva ma velmi casto aj chrbtica (hlavne krcna). Prosim vas preto o pomoc, existuje nejaky sposob ako sa zbavit tejto bolesti alebo ako jej predchadzat? Pripadne ake vitaminy alebo lieky su na to vhodne? Dakujem.
22. 3. 2002 dňa 0:00


Dobrý deň !

Podľa môjho názoru, základ Vášho problému by som hľadal v činnosti, ktorú charakterizujete ako veľmi častá práca s počítačom. Všeobecne sa dnes považuje práca s výpočtovou technikou za zaťažujúcu organizmus a pri dlhodobom pôsobení môže vyvolať aj zdravotné problémy. Samozrejme, že pokrok v tejto oblasti pokročil míľovými krokmi vpred a počítače sú vybavené mnohými ochrannými prvkami, ktoré majú zmierniť prejavy častého používania výpočtovej techniky. Napríklad ochranné filtre zmiernili nepriaznivý účinok monitorov na zrak. Napriek tomu však dochádza u mnohých používateľov práve cestou pôsobenia na zrak aj ovplyvneniu činnosti nervového systému a mozgu. Nadmerné namáhanie zraku sa často potom manifestuje ako bolesti hlavy, ktoré trvajú pokiaľ pôsobí príčina ich vzniku. Nezriedka prechádzajú tieto prejavy po nervovom systéme aj na miechu, čo sa prejavuje bolesťami chrbtice, hlavne krčnej. Ale nie vždy je možné a ľahké odstrániť túto príčinu, najmä ak súvisi s pracovným pomerom. V tomto prípade je možné aspoň preventívnymi prostriedkami korigovať negatívny dopad na zdravie. K všeobecným prostriedkom je možné zaradiť, správne si rozvrhnúť pracovný režim, nájsť si čas na regeneráciu a dopriať oddych organizmu. Svoj význam tu majú aj doplnky výživy, ktoré pomáhaju organizmu vyrovnať sa so záťažou. Pri práci s počítačom je dôležitý dostatok vitamínu A, ktorý je zodpovedný za tvorbu fotosenzitívneho farbiva rhodopsínu. Spomínaný rhodopsín je nevyhnutný pre správne a ostré videnie a jeho najväčšia spotreba je práve počas takých záťaží ako je pre zrak práca s počítačom. Okrem toho, vitamín A je významný pre činnosť buniek epitelu slizníc a kože. Ďalej je dôležitá dostatočná prítomnosť látky lutein, ktorá je prítomná v žltej škvrne na sietnici, kde pôsobí ako filter pred UV lúčmi a voľnými radikálmi. Tým, že lutein ochraňuje miesto najostrejšieho videnia, zabraňuje prejavom poškodenia zraku, makulárnej degenerácie a zákalom. Ako ochrancovia drobných kapilár sa uplatňujú tzv. bioflavonoidy, ktoré zabraňujú krvácaniu do sietnice. Všetky tieto dôležité látky môžete nájsť v prípravku " Vitavision ", ktorý je novinkou od spoločnosti Walmark.
Čo sa týka spomínaných bolestí, tu Vám môžem odporučiť prípravky na báze extraktov vybraných rastlín a drevín. Na odstránenie únavy, vyčerpanosti a zlepšenia koncentrácie a činnosti mozgu veľmi dobre pôsobia výťažky z rastlín Ginkgo biloba, Guarana, Gotu kola, ktorých účinok je doplnený vybranými vitamínmi a minerálnymi prvkami. Tieto výťažky pôsobia ako stimulans nervového systému, zlepšujú prekrvenie mozgu, odstraňujú alebo zmierňujú bolesti hlavy a celkovo zvyšujú psychickú kondíciu organizmu. O vlastnostiach jednotlivých látok je mnoho informácií a v prípade Vášho záujmu budú k poskytnutiu. Výťažky nájdete v prípravkoch " GuaraStim a MemoPlus ".
V prípade, že príznaky neodznejú alebo ich intenzita sa bude zvyšovať, doporučujem Vám neodkladať návštevu príslušného lekára, ktorý stanoví diagnózu a nastaví potrebnú liečbu.
Prajem Vám skoré vyriešenie Vášho problému a dúfam, že aj s prispením naších produktov.
25. 3. 2002 dňa 0:00