Anonim:
Dobrý den,
chcela by som poprosit o radu. Mám velke problemy s potenim. Uz som chodila po vysetreniach a nic mi nezistili. Som zevraj v poriadku, ale potim sa nadmieru. Mam len 25 rokov a nie som ani v strese. Mohli by ste mi poradit tablety proti? Velmi pekne dakujem
28. 7. 2003 dňa 0:00

Dobrý deň,

preposielam Vám odpoveď na obdobný problém, ktorý bol poslaný na naše stránky.
Tvorba potu a jeho vylučovanie je fyziologickou aktivitou ľudského organizmu a má svoje opodstatnenie. Vo Vašom prípade ide o nadmerné vylučovanie potu, ktoré sa nazýva hyperhidróza, postihujúca podľa popisu hlavne ruky čiže lokalizovanú formu.
Neviem či ste navštívili svojho lekára, ktorý
vylúčil niektoré ochorenia, ktoré môžu navodiť uvedený stav. Ak sa tak nestalo, tak by som odporúčal najprv túto návštevu. Práve liečbou základného ochorenia sa môže zmierniť aj
nadmerné potenie,ktoré je „ len „ jedným zo sprievodných príznakov takéhoto ochorenia. V tomto prípade hovoríme o organickej príčine, ak však tá nie je príčinou hyperhidrózy, budeme predpokladať, že sa jedná o neurovegetatívnu poruchu, teda poruchu funkčnú. Tu takisto existuje niekoľko diagnostických možností na upresnenie príčiny a tým aj liečebných postupov.
Č sa týka samotného obmedzenia nadmerného potenia používajú sa rôzné metódy a prípravky. Určite každý začína deodorantami a antirespirantami, ale tie pmáhajú len v určitých situáciach. Doporučujú sa kúpele v odvare dubovej kôry. Možno použiť prípravok Driclor po doporučení lekárom. Takisto sa používa ionoforéza, kryoterapia, elektroregulácia a chirurgické metódy prerušenia nadmerného potenia(sympatektómia).
Doporučuje sa upraviť aj životosprávu, ako skladba potravy, zvládnutie emocionálnych situácií(stres, tréma).
Niektoré prípravky sú dostupné v lekárňach aj bez lekárskeho predpisu alebo aj v drogériách (Foot care sprej, Delvian zásyp, Sulfothion zásyp, Kvart sprej).
Každopádne pri pretrvávajúcich problémoch je vhodné sa poradiť s odborníkom a konzultovať s ním svoje problémy.

25. 8. 2003 dňa 0:00