Anonim:
Chcem sa opýtať na kontraindikácie Vášho prípravku MemoPlus. Zaujíma ma najmä, či sa môže tento prípravok používať počas dojčenia. Ak nie, upresnite mi, prosím, ktorá zložka je nevhodná a prechádza do materského mlieka. Taktiež ma zaujíma, aký je biologický polčas tohto prípravku. pretože medzi jednotlivými kojeniami mám cca 11 hod. interval. Ak by nebol MemoPlus počas kojenia vhodný, ktorý z Vašich prípravkov by ste mi doporučili na zlepšenie koncentrácie, proti únave a potlačenie spavosti.
Ďakujem.
Mária Čechová
22. 3. 2002 dňa 0:00

Vážená pani Čechová !


Prípravok MemoPlus patrí do tzv. Zameraného radu I, ktorý zahŕňa prípravky napomáhajúce riešiť určité špecifické problémy zdravia. MemoPlus je charakterizovaný ako "špeciálny prípravok stimulujúci pamäť, koncentráciu a činnosť mozgu". Táto vlastnosť je daná zložením prípravku a obsahom účinných látok, ktoré priaznivo pôsobia na odstránenie únavy, zvýšenie duševnej aktivity a dodania chuti do života. Obdobie kojenia spojené so starostlivosťou o dieťa určite prináša zo sebou zvýšenu fyzickú a psychickú záťaž, čo sa nezaobíde bez následkov v podobe pocitov únavy, vyčerpanosti, zníženej energie celkovom poklese psychickej kondície.
Prípravok MemoPlus nemá vyslovene kontraindikáciu jeho používania počas kojenia. Treba však povedať, že na používanie obdobných preparátov počas kojenia sú rôzné názory a všeobecná mienka lekárov sa prikláňa k opatrnosti pri ich používaní. MemoPlus obsahuje ako jednú z účinných látok výťažok zo stromu Ginkgo biloba. Niektoré údaje z literatúry uvádzajú, že počas kojenia by sa mali mamičky vyhnúť preparátom z vyšším obsahom extraktu z G. biloby a to preto, že ešte nie je dostatok skúsenosti a informácii o vplyve týchto výťažkov na dieťa cestou materského mlieka. Ide o otázku prestupu látok do materského mlieka, možnosť ovplyvnenia nervovej sústavy dieťaťa, biologický rozpad účinných látok a atď.
MemoPlus je prípravkom, ktorý ma nižší obsah výťažkov a pri intervale Vášho kojenia by ste mohli užívať podľa doporučenia lekárov v schéme 1 balenie, 2 týždňová pauza a znovu 1 balenie. I za bežných okolností sa má MemoPlus užívať v trvaní 1 mesiaca a potom nasleduje pauza, počas roka sa môže MemoPlus užiť 3 až 4 krát.
Samozrejme ak sa rozhodnete užívať MemoPlus podľa doporučenej schémy a zistite, že dieťa začína mať zmeny v chovaní odlišujúce sa od jeho bežného správania, je nepokojné,vzrušenejšie a pod., treba prípravok okamžite vysadiť.
Ako som spomínal, niektorí odborníci, lekári vôbec nedoporučujú užívať takéto preparáty počas kojenia. Odstránenie únavy a poklesu energie doporučujú skôr zabezpečiť cestou úpravy životosprávy, prijímania dostatočného množstva vitamínov a minerálnych prvkov a iných telu prirodzených látok.
Tu Vám môžem odporučiť prípravky "Prenatal vitamíny" od Nature´s Bounty zvlášť vytvorené pre obdobie tehotenstva a kojenia, "Energy Q10 Spektrum" s obsahom koenzýmu Q10, ktorý pomáha odstraňovať príznaky straty energie. Taktiež môžte užiť aj samotný koenzým Q10 v prípravkoch"Koenzým Q10 10 mg a Koenzým Q10 ". Taktiež treba dbať na dostatočný prísun vitamínu C, vápnika.
Dúfam, že som Vám dostatočne zodpovedal na Vaše otázky a že si vyberiete to čo bude pre Vás najvhodnejšie. Želám Vám všetko dobré počas tohto náročného ale určite krásneho obdobia a teším sa na ďalšie stretnutie.
Dr.Kolenčík
10. 4. 2002 dňa 0:00