Anonim:

Dobry den.
Potreboval by som radu pre moju dceru.Ma 9 rokov ale vzrastom vyzera asi tak na 12 rokov.Trenuje basketball a problem je v tom ze jej pri cviceni pukaju klby na clenkoch a v kolenach. Neviem ci to nie je nejaka vazna porucha a ci nie je potrebne obmedzit sport alebo co by ste mi poradili. Dakujem velmi pekne
27. 2. 2002 dňa 0:00
Dobrý deň pán Miroslav !

Veľmi nás teší, že ste navštívili naše stránky a ďakujeme za Vašu otázku. Dúfame, že Vám ju uspokojivo a dostatočne zodpovieme.
Na základe uvedeného predpokladám, že Vaša dcéra je asi oproti rovesníčkam podstatne vyššia, čo samo o sebe znamená väčšiu záťaž na pohybový aparát, zvlášť kĺbový systém a navyše je tu zaťaženie v podobe intenzívnych tréningov. Tieto faktory v konečnom spoločnom súčte predstavujú záťaž nad fyziologickú normu, na ktorú musí organizmus reagovať. Prejavy odozvy tela Vašej dcéry ste sami postrehli. Pukanie v kĺboch je príznakom, že niečo sa deje a že činnosť kĺbov je narušená. Zvýšená námaha vedie k opotrebovaniu chrupavky, k poruchám výživy kĺbov a pri pokračujúcom zaťažovaní až poruchám funkčnosti kĺbov.
Aká je rada ? Predovšetkým treba dieťa v takomto veku pri potrebe aktívne športovať, zveriť do rúk odborníkov, ktorí stanovia tú správnu hladinu záťaže. Taktiež vyšetrenie u pediatra napovie do akej miery sa môže venovať danému športu. Pri spomínaných príznakoch je vhodné ubrať na intenzite tréningov, správne relaxovať, dať telu možnosť regenerácie, dodržiavať životosprávu - konzumácia mliečných výrobkov, vitamínu C a neuškodí návšteva ortopéda, ktorý môže zistiť rozsah poškodenia.
Existujú prípravky v podobe doplnkov výživy, ktoré zabezpečia potrebnú výživu kĺbov a sú významnými podpornými prostriedkami v prevencii a liečbe ochorení kĺbov. Výhodné u nich je to, že sa môžu brať preventívne, dlhodobo a prakticky bez vedľajších škodlivých účinkov. Ich zloženie je maximálne prispôsobené potrebe organizmu na zvládnutie spomínaných problémov. Takýmto prípravkom, ktorý môžeme doporučiť aj Vašej dcére je " UltraGel " z produkcie spoločnosti Walmark. Ide o účinný nápoj určený pre výživu kĺbov.
Veríme, že Váš problém nájde riešenie a že k tomu prispeje aj náš prípravok, prajeme všetko dobré.
4. 3. 2002 dňa 0:00