Zbiehajú sa Vám slinky na sladké? Na vine sú premnožené kvasinky

Zbiehajú sa Vám slinky na sladké? Na vine sú premnožené kvasinky

Publikované: 22.03.2018

Zobrazenie: 877

Poznáte ten pocit, keď by ste za kúsok čokolády zapredali vlastnú dušu? A pri jednom štvorčeku väčšinou nezostane. 

Kvasinky, ktoré môžu za to, že svoje chute nedokážeme skrotiť, sú totiž pekne rafinované. Rovnako ako cukor, ktorým sa tak rady živia. To platí predovšetkým o druhu Candida albicans.

Tieto jednobunkové hubové organizmy bežne osídľujú ľudské telo a za normálnych okolností žijú v rovnováhe s ostatnými mikroorganizmami a nespôsobujú človeku žiadne problémy. Pokiaľ však z nejakého dôvodu dôjde k narušeniu tejto rovnováhy (napríklad pre liečbu antibiotikami, zvýšenú hladinu cukru v krvi, oslabenú imunitu a pod.), môžu sa premnožiť a začať nám znepríjemňovať život.

Pozorujete na sebe tieto príznaky?

Bolesti hlavy a kĺbov, rôzne alergie, chronické zápaly, silná únava, bezdôvodná podráždenosť, depresia, bolesti nervov, časté infekcie, svrbiaca a začervenaná pokožka, kožné problémy (ekzémy, žihľavka, akné pripomínajúce bielu krupičku), pošvové výtoky, lámavé či drobiace sa nechty a aj mučivá túžba po sladkom, ktorá sa nikdy nedá nadlho utíšiť – to sú typické príznaky premnožených kvasiniek, proti ktorým treba rázne zakročiť. Ako? Najlepšie úpravou jedálneho lístka. Počítajte však s tým, že dostať kvasinky pod kontrolu môže trvať až niekoľko mesiacov.

Vynechajte cukor, ryžu a bielu múku

Zo stravy treba vylúčiť predovšetkým rafinovaný cukor (sušienky, bonbóny, čokoládu, kompóty, limonády, marmelády) a tiež obmedziť jednoduché sacharidy (banány, hrušky, slivky). Keď vás prepadne chuť na sladké, dajte si malú hrsť mandlí, kúsok karotky alebo bonbón so stéviou. Ďalej vynechajte výrobky z pšeničnej múky, sušené ovocie, sladké instantné kaše, bielu ryžu, cestoviny, sladené mliečne výrobky, ochutené kefíry, tvarohy, cmar, srvátkové nápoje, kávu, alkohol, balené ovocné džúsy a šťavy, ocot, plesňové, roztierateľné a príliš tučné syry, údeniny, údené ryby a konzervované potraviny. V ďalšej fáze obmedzte takisto konzumáciu umelých farbív, dochucovadiel a konzervačných látok (glutaman sodný, kyselina benzoová a citrónová).

Slaďte jačmenným alebo ryžovým sladom

A čo je naopak vhodné zaradiť častejšie? Ražné pečivo, strukoviny, fazuľu, šošovicu, mungo fazuľky, cícer, quinou (mrlík čilský), amarant (láskavec), pohanku, hrubé ovsené vločky, pšeno, batáty, zemiaky varené v šupke, čerstvú zeleninu (hlavne listovú), čerstvé ovocie (okrem banánov, hrozna a hrušiek), orechy, oleje, kvalitné semienka, bylinky, korenie, zelený a rakytníkový čaj, čistú pramenitú vodu, čisté kvasené mliečne výrobky. Pri liečbe kvasinkových infekcií podporne pôsobí aj cesnak. Namiesto bieleho cukru používajte med, agávový sirup, jačmenný, kukuričný alebo ryžový slad.

Nepoužívajte parfumované mydlá

Nepríjemné prejavy v podobe pošvových zápalov môžu spustiť aj niektoré druhy hygienických prípravkov. Preto radšej zabudnite na rôzne voňavé mydlá, sprchové gély alebo kúpeľové peny, ale aj parfumované tampóny a vložky. Ich časté používanie môže zničiť „priateľské“ mikroorganizmy a narušiť prirodzenú pošvovú rovnováhu.
V lekárňach a e-shopoch dostanete voľne kúpiť prípravky, ktoré umožňujú obnovenie vaginálnej bakteriálnej flóry, a tým aj prirodzeného pošvového prostredia. Zároveň svojím mechanizmom účinku pomáhajú zmierňovať nepríjemné sprievodné prejavy, ako je pálenie, svrbenie, vaginálny výtok a zápach. Predávajú sa v podobe vaginálnych tabliet.