7 tipov na prirodzené trávenie

7 tipov na prirodzené trávenie

Publikované: 22.02.2018

Zobrazenie: 692

Počas zimných mesiacov sa mnohí z nás stretávajú so zhoršeným trávením – nafukovaním, zápchou, hnačkou, ťažkým žalúdkom... Na vine je hlavne energeticky výdatnejšia strava a nedostatok pohybu.

1. Žujte semená koriandra
Táto bylinka zvyšuje chuť do jedla, upravuje trávenie, pomáha pri bolestiach brucha a nafukovaní. Z drvených semien si môžete pripraviť odvar (1 polievková lyžica semien na 2 – 3 dcl vody) alebo ich konzumovať čerstvo nadrvené, zhruba 1 čajovú lyžičku 3-krát denne.

2. Pred obedom zjedzte plátok zázvoru
Približne 30 minút pred každým väčším jedlom (obed, večera) alebo bezprostredne po ňom je vhodné požiť malú štipku korenia, ktoré podporuje trávenie (napríklad zázvor alebo kardamóm). Dobre poslúži aj čerstvý zázvorový čaj.

3. Uvarte si čaj na dobré trávenie
Rímsky kmín (alebo kumín) bráni hnilobným a kvasným procesom v črevách, účinne likviduje črevné parazity a urýchľuje vylučovanie škodlivých látok z tela. Podporte svoje trávenie liečivým čajom: rozdrvte ½ lyžičky semienok koriandra, ¼ lyžičky semienok rímskej rasce a ¼ lyžičky semienok fenikla. Zalejte vriacou vodou a nechajte asi 10 minút lúhovať. Potom nápoj sceďte a vypite ho teplý.

4. Vynechajte nafukujúce potraviny
Trápi vás plynatosť? Vyškrtnite z jedálneho lístka (aspoň načas) všetky nafukujúce potraviny: strukoviny, kapustu, brokolicu, cibuľu, kel, papriky, ale aj jablká a slané pokrmy (príčinou nafukovania môže byť aj zadržiavanie vody, ktoré vyvoláva konzumácia potravín s vysokým obsahom sodíka). Alebo zvoľte iný spôsob úpravy. Napríklad šošovica bude oveľa stráviteľnejšia, ak vodu pri namáčaní niekoľkokrát vymeníte. Tým sa odplaví časť látok, ktoré spôsobujú nafukovanie.

5. Stavte na účinky anízu
Príjemné aromatické korenie uľavuje pri plynatosti a kŕčoch, zmierňuje hnačky a koliky. Pri liečbe črevných problémov sa používajú podrvené semená (podobne ako pri koriandri). Čaj z anízu sa odporúča aj pri miernych otravách jedlom a ako podporný prostriedok pri hnačkových ochoreniach. Jeho príprava je ľahká: 2 – 3 čajové lyžičky drvených semien zalejte ¼ litrom vody a nechajte 15 minút odstáť. Popíjajte každý druhý deň.

6. Utíšte podráždený žalúdok
Tráviace ťažkosti často spôsobuje prekyslenie. V takomto prípade pomôže koreňová zelenina (nastrúhaný zeler alebo petržlen), ktorá pôsobí zásadotvorne. Neutralizovať kyseliny pomáha tiež voda z varených zemiakov. Podráždený žalúdok príjemne upokojí aj ľahko rozvarená ryža, resp. špecifický „šliam“, ktorý sa počas varenia vytvára na povrchu ryžových zrniek. Pokojne vypite aj trochu vody, v ktorej ste ryžu uvarili.

7. Zaraďte užívanie probiotík
Tieto živé mikroorganizmy sú prirodzenou súčasťou vyváženej, správne fungujúcej črevnej mikroflóry, ktorá pokrýva sliznicu čreva. Probiotiká môžeme dodať telu bežnou stravou (jogurty so živými bakteriálnymi kultúrami, kefír a zákvasy, tradičný cmar, kvasená kapusta a nakladané uhorky, tempeh, kimčchi, miso pasta, kombucha) alebo pomocou výživových doplnkov, ktoré voľne kúpite v lekárňach či e-shopoch. Súčasťou týchto prípravkov môžu byť aj fruktooligosacharidy, ktoré pôsobia ako potrava a zdroj energie pre „priateľské“ baktérie, sú zdrojom živín pre mikroflóru v hrubom čreve a umožňujú baktériám rýchlejšie osídľovať sliznicu tráviaceho traktu.