Prehľad štúdií podporujúcich účinok andtioxidantov na plodnosť a kvalitu spermií

Potravinové doplnky s antioxidantmi, vrátane vitamínov C, E a selénu môžu zlepšiť kvalitu spermií a zvýšiť mieru tehotenstiev.

25.6.2012

Podľa prehľadu literatúry, ktorý bol publikovaný v odbornom časopise Reproductive BioMedicine Online, výsledky randomizovaných kontrolných štúdií preukázali, že užívanie antioxidantov má pozitívny vplyv na zlepšenie mužskej plodnosti v spojitosti s kvalitou spermií.

Vedci zostavili systematický prehľad literatúry so zámerom objasniť, či majú potravinové doplnky s antioxidantmi pozitívny vplyv na liečenie neplodnosti. Objavili 17 randomizovaných klinických štúdií, ktoré skúmali účinky vitamínov C a E, zinku, selénu, folátu, karnitínu a karotenoidov na kvalitu spermií a zvýšenie miery tehotenstiev.

Údaje pochádzali zo 17 štúdií skúmajúcich celkový počet 1 665 mužov. Výsledky preukázali, že v 75 percentách potravinové doplnky s antioxidantmi spôsobili „zlepšenie kvality spermií v minimálne jednom parametri v porovnaní s užívaním placeba alebo bez liečby“. Okrem toho, 63 percent výsledkov štúdií preukázalo výrazné zlepšenie pohybu spermií v porovnaní s liečbou placebom, zatiaľ čo len v 33 percentách štúdií bolo preukázané zlepšenie koncentrácie spermií.

Zdroj: Reproductive BioMedicine Online
Zväzok 20, strany 711 – 723
“A systematic review of the effect of oral antioxidants on male infertility”
Autori: C Ross, A Morriss, M Khairy, Y Khalaf, P Braude, A Coomarasamy, T El-Toukhy

Diskusia

Počet reakcií: 0

Buďte prvý, kto vloží svoj názor do diskusie.

Vstúpiť do diskusie

ShopRoka 2017   ShopRoka 2016

 

Vytlačiť


Walmark a.s., Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri vedenom u Krajského súdu v Ostravě , oddíl B, vložka 2501, IČO: 00536016, DIČ: 4020078216
Informácie pre platbu kartou:
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.