Chondroitínsulfát zmierňuje stuhnutie spôsobené osteoartrózou

Chondroitin sulfát zmírňuje ztuhlost způsobenou osteoartrózouPodľa výsledkov štúdie FACTS výživové doplnky obsahujúce chondroitínsulfát môžu zmierniť bolesť v rukách spojenú  s osteoartrózou ako aj  ranné stuhnutie rúk.

27.4.2012

Výsledky ukazujú, že výživové doplnky obsahujúce chondroitínsulfát sú spájané so znížením bolestivosti rúk.

Navyše, vedci z univerzity v Ženeve dodávajú, že tieto výživové doplnky majú súvislosť aj so zlepšením funkcií rúk. Ich zistenia ukazujú, že chondroitínsulfát je bezpečný a účinný prostriedok na liečbu pacientov, ktorí trpia osteoartrózou rúk.

Chondroitínsulfát je extrahovaný zo zvieracích chrupiek (napr. žralokov). Vo výživových doplnkoch je veľmi často prítomný v kombinácii s glukózamínom.

Detaily štúdie

Štúdie sa zúčastnilo 162 pacientov s osteoartrózou rúk. Títo boli náhodne rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina dostávala denne 800 mg chondroitínsulfátu a druhá skupina dostávala placebo, a to počas 6 mesiacov.

Na konci tejto štúdie vedci konštatovali, že v skupine, ktorá dostávala chondroitín, došlo k preukázanému zníženiu celkovej bolestivosti rúk v porovnaní so skupinou, ktorá užívala placebo. Navyše došlo aj k preukázanému zlepšeniu funkcií rúk a ich ranného stuhnutia.

Podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) trpí asi 10 % svetovej populácie nad 60 rokov a staršej práve osteoartrózou. Predchádzajúce výskumy ukázali, že 20 – 30 % dospelých trpí osteoartrózou rúk, ktorá následne prevláda (viac ako v 50 %) po prekročení hranice veku 60 rokov.

Zdroj: Arthritis & Rheumatism
“Symptomatic Effect of Chondroitin Sulfate 4&6 in Hand Osteoarthritis: The Finger osteoArthritis Chondroitin Treatment Study (FACTS): A Randomized Double-Blind Placebo Controlled Clinical Trial”
Autori: C. Gabay, C. Medinger-Sadowski, D. Gascon, F. Kolo, A. Finckh

Diskusia

Počet reakcií: 1 | posledný: 25.3.2015 17:31:42

  • 25.3.201517:31:42

    Chondroitínsulfát

    A ktorý liek odporúčate s najvyšším obsahom tejto látky a ako dlho ho treba užív...

Vstúpiť do diskusie

ShopRoka 2017   ShopRoka 2016

 

Vytlačiť


Walmark a.s., Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri vedenom u Krajského súdu v Ostravě , oddíl B, vložka 2501, IČO: 00536016, DIČ: 4020078216
Informácie pre platbu kartou:
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.