Brusnice majú u detí pozitívny vplyv na močové cesty

Brusinky mají u dětí pozitivní vliv na močové cestyUž jeden pohár brusnicového džúsu denne môže znížiť počet opakujúcich sa infekcií močových ciest u detí až o 43 %.

16.5.2012

Fínski vedci publikovali v časopise Clinical Infectious Diseases výsledky štúdie – konzumácia 300 ml brusnicového džúsu počas 6 mesiacov sa spájala so znížením potreby užívania antibiotík o 34 %.

Zápal močových ciest  je jednou z bežných bakteriálnych infekcií v oblasti detského lekárstva a deti s opakujúcimi sa infekciami močových ciest sú často vystavené dlhodobému užívaniu antibiotík. Brusnice sú pritom veľmi dobre známe ako prevencia zápalov močových ciest u dospelých žien, ale táto štúdia ukázala, že brusnice sú veľmi účinné aj u detí.

Tejto štúdie, ktorá bola dvojito zaslepená, randomizovaná a kontrolovaná placebom, sa zúčastnilo 255 detí. Deti boli náhodne rozdelené do dvoch skupín, jedna z nich pila brusnicový džús, druhá placebo. Výsledky ukázali, že v priebehu jedného roka sa zápal močových ciest vyskytol v prvej skupine v 27 prípadoch, v skupine užívajúcej placebo v 47 prípadoch. Táto štúdia teda ukázala, že brusnicová šťava môže potenciálne znížiť užívanie antibiotík u detí, ktoré sú náchylné na opakované zápaly močových ciest.

Francúzsko sa v roku 2004 stalo prvou krajinou, ktorá schválila toto zdravotné tvrdenie týkajúce sa brusnice veľkoplodej (Vaccinium macrocarpon), pri množstve s obsahom aspoň 36 mg proantokyanidínov (PAC): Pomáha znížiť priľnavosť baktérií Escherichia coli na steny močového traktu. Baktéria E. coli je pritom častým pôvodcom infekcií močových ciest. Množstvo 300 ml brusnicového džúsu obsahuje najmenej 36 mg PAC – a práve toto množstvo deti zúčastňujúce sa fínskej štúdie užívali.

PAC sa nevyskytujú výlučne v brusniciach, ale môžeme ich nájsť v celej škále ďalších potravín – napr. v zelenom čaji, v hrozne, jablkách a čokoláde. Ale – v brusniciach sa nachádzajú PAC typu A, ktoré sú odlišné od tých z iných zdrojov – tam sú prítomné PAC typu B. A iba proantokyanidíny z brusníc – teda PAC typu A – vykazujú účinky, ktoré bránia priľnutiu baktérií E. coli na steny močového ústrojenstva.

Zdroj: Clinical Infectious Diseases, „Cranberry Juice for the Prevention of Recurrences of Urinary Tract Infections in Children: A Randomized Placebo-Controlled Trial“, 2012

Autori: J. Salo, M. Uhari, M. Helminen, M. Korppi, T. Nieminen, T. Pokka, T. Kontiokari

Diskusia

Počet reakcií: 2 | posledný: 27.5.2014 19:13:19

  • 27.5.201419:13:19

    Príroda, brusnice

    Milujem brusnice, zvlášť v lete keď si chodievam do lesa a okrem šípok, si člove...

  • 28.4.201411:24:35

    Prevencia

    Myslím, že brusnice majú dobrý vplyv na močové cesty pre všetkých - od detí po s...

Vstúpiť do diskusie

ShopRoka 2017   ShopRoka 2016

 

Vytlačiť


Walmark a.s., Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri vedenom u Krajského súdu v Ostravě , oddíl B, vložka 2501, IČO: 00536016, DIČ: 4020078216
Informácie pre platbu kartou:
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.