Výživové doplnky s prebiotikami môžu podporovať vstrebávanie minerálov

Doplňky stravy s prebiotiky mohou podporovat vstřebávání minerálůNová štúdia na hlodavcoch ukázala, že príjem vlákniny bohatej na prebiotiká môže pomôcť zvýšiť hustotu kostí tým, že dôjde k zvýšeniu vstrebávania dôležitých minerálov v čreve.

2.5.2012

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Food Science dokazuje, že príjem diétnej vlákniny, ako je inulín či polydextróza, môže zvýšiť vstrebávanie minerálov, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí.

Postupné starnutie svetovej populácie vedie k vyššiemu výskytu rôznych chronických ochorení, včítane osteoporózy – ochorenia kostí, ktoré primárne postihuje ženy v postmenopauzálnom období (po období prechodu).

Príjem diétnej vlákniny zvyšuje vstrebávanie a využitie vápnika a horčíka, a tým môže znižovať riziko postmenopauzálneho rednutia kostí u žien. Princíp tohto mechanizmu spočíva v tom, že príjmom vlákniny dôjde k podpore rastu črevných baktérií, ktoré zvýšia svoju produkciu mastných kyselín s krátkym reťazcom. Tie potom následne ovplyvňujú pH v čreve tak, že minerálne látky sa lepšie rozpúšťajú a ľahšie sa teda do tela vstrebávajú.

Pre svoju schopnosť zvyšovať absorpciu minerálnych látok, a tým aj mineralizáciu kostí, sa najväčšia pozornosť venuje prebiotikám, ako sú oligosacharidy, fruktooligosacharidy a inulín. Všetky tieto typy vlákniny viedli k zlepšeniu vstrebávania a využitia horčíka.

Zdroj:

L.C.L. Legette, W.H. Lee, B.R. Martin, J.A. Story, J.K. Campbell, C.M. Weaver: „Prebiotics Enhance Magnesium Absorption and Inulin-based Fibers Exert Chronic Effects on Calcium Utilization in a Postmenopausal Rodent Model“, Journal of Food Science, 2011.

Diskusia

Počet reakcií: 0

Buďte prvý, kto vloží svoj názor do diskusie.

Vstúpiť do diskusie

ShopRoka 2017   ShopRoka 2016