Čo odkrývajú ťažkosti s pankreasom a pečeňou

Čo odkrývajú ťažkosti s pankreasom a pečeňou

Publikované: 20.06.2018

Zobrazenie: 0

Pečeň a pankreas patria medzi najdôležitejšie orgány nášho tela a netreba sa s nimi zahrávať. Ich ochorenie znamená v mnohých prípadoch veľmi vážny, veľakrát aj život ohrozujúci stav. Nikdy však neprichádza zo dňa na deň, ale vysiela vopred varovné signály, ktoré by sme nemali ignorovať. 

Cítite sa v ostatnom čase často unavení, hodne sa potíte, je vám zle od žalúdka a pod očami máte čierne kruhy? Takýmito príznakmi väčšinou na seba upozorňuje preťažená pečeň. K ďalším typickým prejavom patria hnedé škvrny na koži, zápach z úst, začervenaná tvár, potiahnutý jazyk, zapálené dlane a chodidlá, tmavý moč, svetlá stolica, dlhotrvajúce nadúvanie a bolesť v pravej hornej časti brucha.

Pečeni škodia predovšetkým lieky a „éčka“
Pečeň je pre nás bezpodmienečne potrebná, funguje totiž ako super výkonná chemická čistička, bez ktorej by sme skoro skolabovali. Má na starosti rozklad toxínov, ktoré kolujú v krvi alebo lymfatickom systéme, a ich následné vylúčenie do obličiek, odkiaľ sú potom močom vyplavené von z tela. Nejde pritom iba o vonkajšie toxíny (alkohol, lieky, syntetické látky obsiahnuté v potravinách a pod.), ale aj o škodliviny, ktoré vznikajú počas metabolických pochodov vo vnútri nášho organizmu. Okrem toho slúži pečeň aj ako dôležitá zásobáreň niektorých vitamínov, podieľa sa na procese trávenia a niekoľkých stovkách ďalších chemických reakcií.
A čo našej pečeni najviac škodí? V prvom rade sú to rôzne lieky (napr. analgetiká, antibiotiká, syntetické hormóny), ďalej niektoré „éčka“, predovšetkým ich vzájomná kombinácia (jednotlivé aditíva samy osebe škodlivé byť nemusia, v spojení s ďalšími však môžu byť veľmi zákerné), ale aj alkohol, obezita, prechádzanie viróz, príliš častý stres či pravidelný kontakt s chemikáliami.

Za problémy s pankreasom často môže alkohol
Aj pankreas, i keď v porovnaní s pečeňou ide o pomerne malý orgán, zohráva v našom živote významnú rolu. Produkuje dôležité tráviace enzýmy, ako aj hormóny inzulín a glukagón, ktoré sa starajú o reguláciu krvného cukru. Pokiaľ pankreas pracuje tak, ako má, ani o ňom nevieme. V opačnom prípade na chorého číha celý rad útrap, ako sú pocity na vracanie, nechutenstvo, plynatosť a hlavne silné bolesti brucha. Chorý pankreas nás môže často ohroziť aj na živote.
Podobne ako v prípade pečene aj tento orgán oslabuje nadmerná konzumácia alkoholu, ktorý býva jedným z najčastejších dôvodov všetkých ochorení pankreasu. Rizikovým faktorom je nevhodný spôsob stravovania, keď v jedálnom lístku prevažujú tučné a smažené jedlá, ktoré môžu pankreas podráždiť a vyvolať zápal. Ťažkosti môže niekedy spôsobiť aj drobný žlčový kamienok, ktorý prenikne do žlčových ciest a následkom toho môže dôjsť k upchaniu spoločného vývodu pankreasu a žlčníka (žlč potom poškodí pankreas).

Vyskúšajte očistnú bylinnú kúru
Najlepšou prevenciou problémov s pečeňou či pankreasom je teda zdravý životný štýl – pestrý vyvážený jedálny lístok, dostatočný odpočinok a pravidelný pohyb, vďaka ktorému si udržíme optimálnu telesnú váhu. Správnu funkciu pečene, ako aj zdravie pankreasu (dobre fungujúca pečeň zabezpečuje optimálne zloženie a tvorbu žlče, čo zároveň znižuje výskyt žlčových kameňov) môžeme podporiť aj vďaka niektorým prírodným pomocníkom, ako je napríklad pestrec mariánsky. Tento okrasný bodliak obsahuje komplex účinných látok nazývaný silymarín, ktorý podporuje samočistiacu schopnosť pečene a má mimoriadne regeneračné účinky. To je tiež dôvod, prečo sa odporúča aj drogovo závislým, alkoholikom, ľuďom po otravách (napríklad hubami alebo liekmi), po chemoterapii, silne obéznym pacientom alebo tým, ktorí trpia pečeňovou cirhózou. Na detoxikáciu je veľmi vhodný čaj. Na jeho prípravu potrebujete lyžičku rozdrvených semien, ktoré prelejete ¼ l variacej vody, necháte 10 – 20 minút odstáť a potom scedíte. Čaj sa pije horúci po malých dúškoch, ráno na lačný žalúdok, pol hodiny pred obedom a večer pred spaním. Pokiaľ je pre vás tento „rituál“ časovo príliš náročný, môžete využiť voľne predajné výživové doplnky, ktoré obsahujú vysoko kvalitný extrakt zo semien pestreca mariánskeho. Dostanete ich v lekárňach a e-shopoch.

Duchovné príčiny problémov s pečeňou a pankreasom

  • Pečeň – je sídlom hnevu a primitívnych emócií. Ľudia s chorou pečeňou v sebe často živia strach, ľútosť, zlosť, úzkosť, výčitky voči okolitému svetu alebo rôzne dávne krivdy a nevedia odpúšťať. 
  • Pankreas – chorý pankreas znamená odmietanie, zlosť a frustráciu, pocit, že život stratil svoj zmysel, ale aj nedostatok lásky, a to ako v dávaní, tak aj v prijímaní.