Záhada postcovidového syndrómu: čo o ňom zatiaľ vieme
Publikované: 26.01.2022
Zobrazenie: 1573
Až tretina pacientov, ktorí prekonali covid, hlási dlhodobé následky. Medzi tieto patrí nespavosť, bolesti hlavy, strata pozornosti, pľúcne problémy a pretrvávajúci kašeľ. Ako sa naše chápanie ochorenia COVID-19 prehlbuje, je stále jasnejšie, že čelíme dvom rôznym jeho aspektom. Jedným z nich je pomerne krátkodobé ochorenie dýchacích ciest. Druhý aspekt, ktorý nekončí prekonaním akútnej infekcie, pretrváva dlhodobejšie a je pomerne vážny, je označovaný ako postcovidový syndróm alebo Long covid stav.
Prečo sa niektorí ľudia rýchlo zotavia, zatiaľ čo u iných príznaky pretrvávajú mesiace? Táto otázka sa ukázala ako jedna z najnáročnejších, ktoré sa objavili v súvislosti s pandémiou. Ako postcovidový syndróm definujeme, ktoré časti nášho organizmu postihuje najviac a kto ním trpí, sa dozviete v nasledujúcom článku.
Čo je postcovidový syndróm?
Svetová zdravotnícka organizácia WHO zadefinovala Long covid alebo Postcovid ako stav, ktorý sa objavuje u jedincov s pravdepodobnou alebo potvrdenou infekciou SARS-CoV-2 zvyčajne tri mesiace od začiatku ochorenia COVID-19 a má príznaky, ktoré trvajú po dobu najmenej dvoch mesiacov, ktoré nie je možné vysvetliť alternatívnou diagnózou.
[1]
Medzi bežné príznaky patrí únava, dýchavičnosť, kognitívna dysfunkcia ale aj iné, ktoré majú vo všeobecnosti vplyv na každodenné fungovanie. Symptómy sa pritom môžu objaviť až po počiatočnom zotavení z akútneho ochorenia COVID-19 alebo môžu pretrvávať už od začiatku ochorenia. Symptómy môžu tiež v priebehu času kolísať alebo ustupovať. Úzkosť, depresia, bolesti a zmeny sluchu, čuchu a chuti sú ďalšími spomínanými príznakmi.
Postcovidový stav sa pritom nemusí objaviť len u pacientov, ktorí boli hospitalizovaní, ale aj u tých, ktorí ho prekonali s miernym priebehom. Long covid sa začal sledovať a bližšie skúmať, keď doktori zaznamenali zvýšený príjem pacientov, ktorí sa po prekonaní covidu začali sťažovať na pretrvávajúce problémy.
Hlavné skupiny postcovidových symptómov
Keďže ide o systémové ochorenie, postcovidové symptómy môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín.
[2]
Prvou sú respiračné problémy, ako sú napríklad:
Druhou skupinou sú problémy neurologického charakteru, ako:
- nespavosť,
- kognitívna dysfunkcia,
- neschopnosť sústrediť sa,
- zhoršenie pamäte,
- bolesti hlavy,
- zhoršený spánok, živé sny a nočné mory,
- závraty.
Treťou skupinou sú kardiovaskulárne symptómy:
- tlak v hrudi,
- bolesť v hrudi,
- búšenie srdca,
- syndróm posturálnej tachykardie.
Štvrtou skupinou sú gastrointestinálne problémy:
- bolesť v brušnej oblasti,
- nevoľnosť,
- hnačka,
- znížená chuť do jedla.
Piatou skupinou sú symptómy psychologického charakteru, ktoré zahŕňajú:
- depresie,
- úzkosť,
- posttraumatickú stresovú poruchu.
Šiestou skupinou sú problémy spojené s pohybovou sústavou ako je bolesť kĺbov a svalov.
Siedmou skupinou sú problémy spojené s ušami, nosom a hrdlom:
- tinnitus,
- bolesť uší,
- bolesť hrdla,
Ôsmou skupinou sú dermatologické problémy ako napríklad vyrážky.
Deviatou a poslednou skupinou sú všeobecné symptómy, medzi ktoré patria:
Prevláda názor, že u väčšiny pacientov dlhodobé symptómy pravdepodobne súvisia s komplexnou interakciou fyzických a psychologických procesov, ktoré sa spúšťajú po náhlom zápale spôsobenom infekciou COVID.
[3] V preklade to znamená, že dlhotrvajúci COVID by mohol byť dôsledkom zlyhania imunitného systému, ktorý v dôsledku infekcie prehnane reaguje.
Liečba postcovidových symptómov a ich prevencia
Pri liečení dlhotrvajúceho postcovidového stavu sa nelieči priamo ochorenie Covid, keďže akútna infekcia je už prekonaná. Pacienti si vyžadujú starostlivosť viacerých špecialistov - multidisciplinárny prístup v závislosti od charakteru symptómov. Jednotná liečba zatiaľ neexistuje a skôr sa kladie dôraz na symptomatickú liečbu a na následnú rehabilitáciu, dychové cvičenia či kúpeľnú liečbu.
[4]
Keďže zatiaľ nie je známe, prečo určitá časť ľudí trpí dlhotrvajúcimi postcovidovými následkami, kým iní nie, aj otázka prevencie je veľmi komplexná. Ak si pacienti vedia zabezpečiť zdravú a vyváženú stravu, ktorá podporuje zdravý mikrobióm v črevách pozitívne vplývajúci na náš imunitný systém, nie je nevyhnutné, aby v rámci prevencie dopĺňali vitamíny cez externé zdroje v podobe doplnkov výživy. Na druhej strane je dôležité poznamenať, že nie každý má čas a kapacitu si takúto stravu skutočne zabezpečiť, a preto môže byť užívanie vitamínov a doplnkov výživy pre túto skupinu ľudí prospešné.
Vhodným prípravkom je napríklad výživový doplnok Betaglucan Combi 150+, ktorý sa odporúča na dlhodobé posilnenie imunity a pomáha zvyšovať odolnosť organizmu nielen vďaka obsahu 100 % odporúčanej dennej dávke vitamínu C, ale aj kvalitnému extraktu z hlivy ustricovej a krídlatky japonskej. Jeho variant Betaglucan Combi 300+ ACUT sa odporúča na akútne posilnenie imunity a tiež rýchlo pomôže pri akútnej vyčerpanosti či prvých príznakoch choroby. Výživové doplnky Betaglucan Combi 150+ aj Betaglucan Combi 300+ ACUT vynikajú vďaka synergickému účinku svojich prírodných zložiek. Odporúčajú sa užívať 1 až 2-krát denne pred jedlom a zapiť vodou.
Vo výsledku môžeme zhrnúť, že je stále nevyhnutný ďalší výskum na úplné pochopenie problematiky postcovidového stavu, ktorý je momentálne stále len v počiatočnom štádiu.