Vkročte do nového roku so silnou imunitou

Publikované: 12.01.2021

V zimnom období je správna starostlivosť o vašu imunitu dôležitejšia ako kedykoľvek inokedy počas roka. Pre chladné mesiace je typický napríklad nedostatok vitamínu D, ktorý nám obyčajne zabezpečujú slnečné lúče. Tých je v tomto období málo. Nemenej dôležité sú však aj iné látky prospešné pre vašu imunitu. V tomto článku sa dozviete, ako ich dodať svojmu telu.

Aké vitamíny vám najčastejšie chýbajú

Imunitu ovplyvňujú viaceré vitamíny. Okrem spomínaného vitamínu D majú účinok na váš imunitný systém aj vitamíny C, E a betakarotén. Ďalej ľudia trpia i nedostatkom zinku, čo môže spôsobovať nedostatočná konzumácia strukovín. Vitamíny prijímané umelo slúžia na prevenciu hlavne v časoch, keď organizmus nemá dostatočné množstvo vitamínov v strave, teda v zime a na jar, a pomáhajú pri liečbe chrípky a prechladnutia. Nič však nenahradí zdravú a pestrú stravu, v ktorej pôsobia látky komplexne. Naproti tomu pri konzumácii tabliet vitamíny pôsobia len izolovane.

5S na posilnenie imunity

Ak sa chcete vyhnúť chorobám a rôznym vírusom, mali by ste pracovať na údržbe zdravého imunitného systému. Lekári to nazývajú 5S – zdravá strava, dostatok spánku, veľa smiechu, športu a spokojný život. Neznamená to však robiť tieto kroky len počas zimného obdobia, ale počas celého roka. To vám zabezpečí, že budete nielen zdraví, ale i šťastní a plní energie.

Alternatívne spôsoby podporenia imunity

Okrem opísaných krokov, ktoré môžete urobiť pre svoju imunitu, sú aj iné metódy, ako ju posilniť. Ak nezaberá zmena životného štýlu, obmedzenie fajčenia či šport a stále ste chorľaví, možno by ste mali skúsiť napríklad akupunktúru. Pozitívne účinky má údajne aj biorezonancia. Tieto dve metódy sú vhodné najmä v prípade porúch imunity, ktoré vznikli na báze psychosomatických problémov.

Okrem toho je dnes veľmi populárna aromaterapia. Vonné sviečky, aromalampy a difuzéry skrášlia váš príbytok a dodajú domovu príjemnú vôňu. Takisto však pôsobia antistresovo a mnohé z esenciálnych olejov sú známe ako bojovníci proti vírusom, baktériám a plesniam. Rovnako sú však pomocníkmi pri zvyšovaní imunity.

Špeciálna huba hliva ustricovitá

Hliva ustricovitá patrí medzi najznámejšie prospešné huby – najmä v európskych krajinách. Okrem bohatého využitia v kuchyni je hliva dôležitá hlavne vďaka jej obsahu telu prospešných látok. Nachádzajú sa v nej konkrétne betaglukány, ktorých pozitívny účinok na organizmus je všeobecne známy. Môžete si ju zadovážiť aj ako výživový doplnok, ktorý sme navyše obohatili o extrakt z echinacey a rakytníka rešetliakového, ktoré tiež prispievajú k správnej funkcii imunitného systému.

Ďalšie výživové doplnky

Ak nedokážete prijať dostatok vitamínov zo stravy, pomôžu vám výživové doplnky. Napríklad „slnečný vitamín“ D vám nahradí Megadéčko, výživový doplnok, ktorý obsahuje vysokú dávku dobre vstrebateľného vitamínu D. Okrem podpory imunitného systému podporuje aj zdravé kosti a zuby. Megacéčko zase obsahuje vysokú dávku vitamínu C v cmúľacích tabletách vynikajúcej ovocnej chuti.