Viete, ako chrániť svoju pečeň?
Publikované: 08.04.2019
Zobrazenie: 1450
Chcete si udržať zdravú pečeň, ale neviete ako na to? Dovoľte nám, aby sme vám predstavili bylinu s názvom Pestrec mariánsky.
Pečeň je orgán, ktorý je možné nevedome veľmi ľahko poškodiť, ak sa o neho nestaráme správne. Starostlivosť o pečeň nie je náročná, ale musí byť komplexná a konzistentná. Chce to hlavne striedmosť v pití alkoholu, občasný aktívny pohyb na zdravom vzduchu, ľahké večere a potraviny, ktoré jej komplexné fungovanie dokážu podporiť.
Osobné chemické laboratórium
Pečeň dospelého človeka dosahuje hmotnosť približne 1,5 kg a zároveň je najväčším orgánom v dutine brušnej, umiestneným priamo pod pravou klenbou bránice. Jedným z jej najdôležitejších úloh je prečisťovanie krvi a odstraňovanie nebezpečných chemikálií. Do pečene prúdi krv zo žalúdka, sleziny, pankreasu a hrubého čreva, čo znamená, že každú minútu prečistí viac ako liter krvi.
Nie každý vie, že v pečeni tiež vzniká žlč, ktorá rozkladá tuky prítomné v bežných pokrmoch. Nachádza sa v nej aj glukóza, ktorá do tela dokáže vohnať v prípade potreby zásobu energie. Mnohí vedci a lekári nazývajú pečeň chemickým laboratóriom ľudského tela a tento prívlastok si skutočne zaslúži. Tuky, cukry a bielkoviny sa totiž po rozklade v žalúdku dostávajú práve do tejto žľazy, kde sú ďalej štiepené a prečisťované.
Ako upraviť svoje stravovacie návyky pre zdravie pečene
Aby pečeň zostala dlhodobo zdravá, je potrebný určitý životný štýl, ktorý si pre svoju dobrú kondíciu tento orgán vyžaduje. Pokiaľ by ste radi predišli početným ochoreniam, ktoré pečeň často trápia, mali by ste do svojho jedálnička zaradiť potraviny obsahujúce látky, ktoré pečeni pomáhajú v jej práci a súčasne vyradiť všetko, čo jej prácu komplikuje.
Najmä kvôli pečeni ste od radu odborníkov počuli, že po šiestej hodine popoludní by sme nemali jesť. Pečeň rozkladá jedlo často až šesť hodín po konzumácii, a tak môžu človeka ťažké večere stáť kvalitný spánok. Pečeň rozhodne nemá v obľube tučné jedlá, ale ani hladovku.
Vegáni majú výhodu, že rastlinná strava je pre pečeň oveľa znesiteľnejšie než živočíšna. Stabilizátory, emulgátory a konzervačné látky, to všetko pečeň oslabuje a vyčerpáva, preto je pre tento orgán najlepšie, ak si zaobstaráte kvalitné čerstvé ingrediencie a spracujete si ich sami. Rozhodne by ste sa mali vyhnúť polotovarom, údeninám a konzervovaným jedlám.
Zázrak menom Pestrec mariánsky
Na podporu funkcie pečene sa už po stáročia používa najmä rastlina zvaná Pestrec mariánsky (Silybum marianum). Silymarín, aktívna zložka Pestreca, je komplex bioflavonoidov, ktorý je extrahovaný z jeho semien.
Okrem toho, že pomáha udržiavať normálnu funkciu pečene a podporiť jej detoxikačný potenciál, tiež chráni pečeňové bunky pred škodlivým pôsobením voľných radikálov a navyše podporuje správne trávenie.
Vedľa Pestreca nič nepokazíte ani užívaním rakytníkového oleja, artičokov alebo Púpavy lekárskej.
Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je rastlina, ktorá sa už po stáročia používa na podporu zdravia pečene: