Vianoce, sviatky pokoja a pohody

Vianoce, sviatky pokoja a pohody

Publikované: 03.12.2019

Zobrazenie: 626

Aj vaše deti píšu listy Ježiškovi? A vy, ako rodičia sa určite snažíte detská želanie plniť, pretože nie je nič krajšie ako vidieť v detských očiach radosť. Vianoce by však nemali byť len o zháňaní darčekov, upratovaní a zhone, aby všetko bolo dokonale pripravené. Vianoce by mali byť predovšetkým sviatky pokoja a pohody, prežité s tými, ktorých máme radi.

Vianoce pre väčšinu z nás začínajú prvou adventnou nedeľou, kedy zapaľujeme prvú sviečku na adventnom venci a začíname piecť vianočné medovníčky. Do vianočných príprav zapojme celú rodinu a užime si spoločne strávený čas, pretože práve o tom Vianoce sú. Naším prianím je, aby ste aspoň na chvíľu zabudli na predvianočný stres a zhon a prežili Vianoce so všetkým, čo k nim patrí. Na inšpiráciu vám prinášame niečo málo z histórie tradičných Vianoc.

Štedrý deň bol rovnako ako dnes dlho očakávaným dňom vo všetkých rodinách. Od skorého rána gazdinky pripravovali štedrovečerné pokrmy. Varili šošovicua rybiu alebo hrachovú polievku, piekli kubu z krúp a cesnaku a samozrejme nesmela chýbať tradičná vianočka. Počas dňa sa ale nič nejedlo, pretože ten, kto vydržal až do večera nejesť, mohol vidieť zlaté prasiatko. Vrcholom príprav bola slávnostná štedrovečerná večera, kedy sa všetci najedli do sýtosti. Aby bol pri sviatočnej tabuli každý spokojný, skladba pokrmov bola veľmi pestrá. Stolovať sa začínalo až keď na nebi vysvitla prvá hviezda. Od stola sa odchádzalo, až keď všetci dojedli. Podľa povery by ten, kto od stola odišiel, do roka zomrel. Zvyšky od večere sa rozdelili medzi dobytok a ovocné stromy, aby dobre rodili, a studňu, aby mala čistú vodu. Vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom sa rozšíril do všetkých rodín až v 2. polovici 19. storočia, predtým by sme ho našli na sviatočnej tabuli len u tých majetnejších. Dnes sa pripravuje vyprážaný kapor, ale v minulosti sa podával častejšie kapor načierno. V žiadnej domácnosti nechýbala vianočka a vianočné cukrovinky, ktoré sú jednou z najrozšírenejších vianočných tradícií. Medzi najobľúbenejšie patrili vanilkové rožteky, osie hniezda či linecké koláčiky. Ku štedrému večeru patril neodmysliteľne vianočný stromček zdobený sušeným ovocím, orechmi a medovníčkami.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Vianoce vždy boli, sú a budú sviatkom, ktorý milujú hlavne deti. Všetky deti netrpezlivo vyčkávajú Ježiška, malé Jezuliatko, ktoré otvoreným oknom nosí darčeky všetkým dobrým deťom. Ježiško prichádza po východe prvej hviezdy 24. decembra a nikdy nebýva pri nadeľovaní videný. A najočakávanejšia chvíľa Vianoc pre deti nastáva po štedrovečernej večeri, po zazvonení zvončeka.

Kúzlo Vianoc ale nie je len o vianočných darčekoch. To pravé kúzlo Vianoc spočíva v tom, že okolo seba máme tých, ktorých máme najradšej a na ktorých nám najviac záleží.