Trápi vás ochorenie, o ktorom sa hanbíte hovoriť?

Trápi vás ochorenie, o ktorom sa hanbíte hovoriť?

Publikované: 17.03.2021

Zobrazenie: 1280

Intímne partie a problémy s nimi spojené sú veci, o ktorých bežne nehovoríme s hocikým. Existujú však rôzne typy zápalov v pošve, ktoré môžu trápiť ženy. Ako ich rozoznať a kedy je potrebné vyhľadať pomoc lekára? 

Pošvové infekcie bývajú najčastejšou príčinou, prečo navštívime ordináciu gynekológa. Vaginálny zápal môže mať viacero podôb a príznakov. Medzi najčastejšie z nich patria svrbenie alebo pálenie v pošve, výtoky či bolesti v podbruší. 
 

Kvasinková infekcia 

Ide o najčastejší vaginálny zápal u žien, ktorý spôsobujú hubovité mikroorganizmy – kvasinky. Tieto mikroorganizmy sa nachádzajú v ľudskom tele bežne. Problém však nastáva, keď dôjde k ich premnoženiu. Kvasinkovou infekciou môžu ženy trpieť napríklad vtedy, ak majú zníženú imunitu, nachádzajú sa v hormonálnej nerovnováhe alebo majú nechránený pohlavný styk s nakazeným partnerom. Toto ochorenie sprevádza začervenanie, svrbenie pošvy či výtok. Kvasinkovou infekciou, inak nazývanou aj mykóza, môžu trpieť aj muži. Väčšinou však nemajú žiadne alebo takmer žiadne príznaky, niekedy sa môže objaviť svrbenie či začervenanie.
 

Bakteriálna infekcia

Táto infekcia, nazývaná aj bakteriálna vaginóza, sa objavuje pri narušení vaginálnej mikroflóry a pri premnožení baktérií. Ide teda o zmenu pH v tele ženy. Najčastejšími príznakmi sú nepríjemný rybací zápach z pošvy, svrbenie alebo bolesti pri pohlavnom styku. Pri bakteriálnych infekciách najčastejšie zaberajú antibiotiká, preto je potrebné navštíviť lekára. 
 

Vírusové ochorenia

Medzi ďalšie ochorenia vagíny patria vírusy. Najčastejšími typmi vaginálnych vírusov sú vaginálny herpes alebo HPV vírus. Niektoré typy HPV môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice. Preto je potrebné takéto ochorenia konzultovať s lekárom. Účinnou prevenciou je chránený pohlavný styk a vakcinácia. 
 
 

Všeobecná prevencia vaginálnych zápalov a ochorení 

Každému ochoreniu je lepšie predchádzať. Aj ochoreniam v oblasti pošvy dokážete zamedziť pomocou viacerých opatrení. Prvým faktorom je, samozrejme, správna a pravidelná hygiena. Na trhu sú dostupné rôzne mydlá špeciálne vyvinuté pre ženské intímne partie. Jedným z nich je Beliema Active Control, umývací gél, ktorý je vhodný na každodenné použitie. Pomáha nielen predchádzať rozvoju baktérií, ktoré môžu spôsobovať nepríjemný zápach, ale zároveň zanecháva v intímnych partiách príjemnú, dlhotrvajúcu vôňu.
 
Ďalšou častou chybou u žien je nesprávne zvolená spodná bielizeň, napríklad príliš tesná alebo syntetická. Hlavne v letných mesiacoch by ženy mali zvážiť nosenie spodnej bielizne typu tangá. Leto je totiž ideálne pre vznik vaginálnych infekcií, pretože mikroorganizmy sa v teple rozmnožujú oveľa rýchlejšie. Pokožku i sliznice pošvy môžu okrem toho podráždiť i niektoré pracie gély a prášky alebo mokré plavky. 
 
Pretrvávajúce problémy týkajúce sa intímnych partií môžu vyústiť do chronických ochorení. Ženám, ktoré sú citlivé na takéto typy ochorení, odporúčame vždy používať pri kúpaní sa vo verejných bazénoch špeciálne tampóny do vody. Ide o tampóny, ktoré nájdete bežne dostupné v lekárni a sú napustené lekárenskou vazelínou. Tie zabránia vniknutiu vody do pošvy a tak môžu zamedziť alebo znížiť riziko tvorenia baktérií a plesní v pošve. 
 
Pokiaľ už vaginálnu infekciu máte alebo jej chcete predísť, existujú aj voľne dostupné produkty na liečenie alebo zamedzenie vzniku tohto ochorenia, napríklad produkty Beliema od značky Idelyn.