Spoznajte druhy bolestí chrbtice

Spoznajte druhy bolestí chrbtice

Publikované: 09.02.2020

Zobrazenie: 18002

Bolesti chrbtice sa môžu objaviť v akomkoľvek veku a postihujú oblasť krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice. Bolesti chrbta patria medzi najrozšírenejšie civilizačné ochorenia a vyskytujú sa hlavne vo vyspelých krajinách. Medzi hlavné príčiny patrí nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, zlé držanie tela, nadváha a obezita, namáhavá aktivita, ale môže sa za nimi skrývať aj iné ochorenie. S bolesťami chrbta sa stretávajú seniori, dospelí a nevyhnú sa ani deťom. Ak je bolesť dlhodobá či opakovaná, navštívte svojho lekára.

Druhy bolestí chrbtice podľa dĺžky trvania

Aby sme sa bolestí chrbtice zbavili, je dôležité vedieť, o aký typ bolesti sa jedná. Bolesti chrbta delíme na akútne a chronické. Akútna bolesť chrbtice je väčšinou lokalizovaná v jednom mieste a býva spôsobená preťažením svalov a väčšinou netrvá dlhšie ako 3 týždne. Oproti tomu chronická bolesť chrbtice často trvá dlhšie ako 6 mesiacov. Príčinou býva ochabnutie chrbtových svalov, vedúce k obmedzeniu hybnosti tela a brneniu končatín.
 

Bolesť hornej časti chrbtice

Bolesť, ktorá je pacientmi pociťovaná v hornej polovici chrbta, predovšetkým v ramenách, v okolí krčnej a hrudnej chrbtice, môže vystreľovať až do hlavy. Bolesti krčnej chrbtice bývajú často spôsobené oslabením svalstva v oblasti krku a poškodením šliach a väzov napr. pri cvičení, v dôsledku nadváhy, zlého držania tela a ochabnutého brušného svalstva. Napätie či podráždenie svalov v hrudnej časti chrbtice býva často spôsobené v dôsledku nadmerného zaťaženia, opotrebenia, ale aj stresom a napätím.
 

Bolesť dolnej časti chrbtice

Bolesti prejavujúce sa v dolnej časti chrbta, predovšetkým v bedrách a krížoch, sú pociťované najmä pri zdvíhaní ťažkých predmetov a vystreľovať môžu do dolných končatín. Príčinou býva nevhodné zaťaženie (zlé sedenie, nadváha, oslabené svaly, neobvyklá aktivita), poranenie, deformácie chrbtice apod.
 

Bolesti chrbta s nejasnou príčinou

V prípade bolesti chrbta nejasnej príčiny je vždy potrebné vyhľadať lekára. Bolesti chrbtice môžu byť tiež prejavom iného ochorenia, napr. osteoartrózy, hernie medzistavcovej platničky, Bechterevovej choroby, akútnej blokády krčnej alebo bedrovej chrbtice, žlčníkových alebo obličkových kameňov, ale aj infarktu myokardu či nádoru. Ak lekár neodhalí žiadnu vážnejšiu príčinu, odporučí vhodný spôsob liečby.
 

Bolesti chrbta ako dôsledok nevhodného životného štýlu

Či už nás trápi akákoľvek bolesť chrbta, je potrebné si uvedomiť, že za bolesti chrbta si mnohokrát môžeme sami. Na vine je nevhodný životný štýl, ktorý ide ruku v ruke s nadváhou a stresom. Naše dlhodobé zdravie záleží hlavne od prevencie, pretože bolestiam chrbta je možné predchádzať alebo ich mierniť. Nie je nutné tráviť každé popoludnie vo fitcentre a stravovať sa iba zeleninou. Stačí vyraziť na prechádzku do prírody a zatočiť s kilami navyše zdravou stravou. Konzumácia alkoholu, fajčenie a permanentný stres boľavému chrbtu tiež nepridá. V rámci starostlivosti je vhodné zaradiť do jedálnička ako výživové doplnky na podporu kĺbového aparátu, tak aj lieky dostupné v lekárňach. Obľúbený rad produktov Proenzi poskytuje kompletnú kĺbovú starostlivosť.
 

Ako sa zbaviť bolestí chrbta

Akútne bolesti chrbta sú zmierňované prostredníctvom rôznych liekov (myorelaxanciá, analgetiká, sedatíva a antireumatiká), mastí alebo gélov s obsahom účinných látok, náplastí s hrejivým a bolesť tlmiacim účinkom či obstreky v okolí postihnutých miest. Lekári zvyčajne odporúčajú pokoj na lôžku (cca 2-4 dni) a po odznení bolestí je odporúčaná rehabilitácia s fyzioterapeutom či rehabilitačným pracovníkom. Iba odborník dokáže poradiť, ktoré cviky sú vhodné a ktoré by naopak mohli ublížiť.
 

Babské rady na boľavý chrbát

Podľa babských rád sú účinným doplnkom liečby kúpeľa z rozmarínu či smrekového ihličia. Ďalším tipom je zázvorový obklad, ktorý dvakrát týždenne, a to aspoň po dobu jedného mesiaca, prikladáme na postihnutú oblasť. Zázvorový obklad pripravíte z nastrúhaného zázvoru, ktorý vyluhujeme v horúcej (nie vriacej) vode. Úľavu zaistí i ľubovníkový olej. Čerstvý ľubovník naložíme do fľaše a zalejeme olejom tak, aby boli kvety úplne ponorené. Fľašu dáme aspoň na tri týždne na teplé miesto. Počas doby odpočinku sa olej sfarbí do červena. Posledným tipom našich babičiek je rebríček obyčajný. Jednu lyžičku zalejeme horúcou vodou, necháme pol minúty lúhovať, scedíme a po dúškoch pijeme tri až štyri šálky horúceho čaju denne.
 
V rade Proenzi nájdete
Ako prežiť chladné počasie s boľavými kĺbmi
24.04.2018

Ako prežiť chladné počasie s boľavými kĺbmi

Chladné mesiace sú obávaným obdobím pre tých, ktorí trpia reumatoidnou artritídou.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 517