Nenechajte sa otráviť nevzhľadnými fľakmi

Nenechajte sa otráviť nevzhľadnými fľakmi

Publikované: 19.10.2018

Zobrazenie: 29

Nadbytok lúčov a prílišné opaľovanie, ktorého si zvlášť teraz v lete dopriavame viac než do sýtosti, zanechajú často na našej pokožke nechcené stopy v podobe pigmentových škvŕn. Pobyt na slnku totiž zvyšuje aktivitu melanocytov, čo sú bunky, ktoré vytvárajú kožné farbivo. Týmto nedostatkom sa však dá účinne predísť. A v prípade, že sa škvrnky už objavia, existuje celý rad účinných prostriedkov, ktoré vás ich zbavia...

 
Bolo by však nefér zvádzať všetko na slniečko. Tmavé fliačiky sa často objavujú ako dôsledok hormonálnych zmien počas tehotenstva, ako aj u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu alebo hormonálnu substitúciu v menopauze. Sú prevažne hnedé až sivohnedé  a až v 90 % prípadov častejšie postihujú osoby, ktoré majú tmavšiu pleť (tmavší fototyp). Svoj diel viny má aj genetika, nesprávna funkcia pečene, ale často aj neodborné kozmetické ošetrenie spojené s nadmerným vystavovaním sa slnku. Jedným z typov pigmentových škvŕn sú aj tzv. starecké škvrny, ktoré sa obyčajne objavujú na rukách, tvári, krku a dekolte. Mnohí ľudia, predovšetkým však ženy, znášajú tieto kozmetické nedostatky veľmi ťažko. Výskyt tmavých škvŕn, ktoré bývajú často spájané práve so starnutím, nikomu na sebavedomí nepridá.
 
Chráňte sa, aj keď sa priamo neopaľujete
Najlepšou prevenciou je dôkladná ochrana pred slnečným žiarením. Voľte preto kvalitnú kozmetiku s vysokým UV filtrom (na tvár, dekolt a ruky je vhodný faktor 50, na zvyšok tela faktor 30) a chráňte sa aj vtedy, keď sa priamo neopaľujete. Namiesto make-upu potom môžete použiť špeciálne CC krémy s filtrom proti slnku, ktoré pleť farebne zjednocujú (colour control alebo colour correcting), bránia jej začervenaniu, ako aj výskytu pigmentových škvŕn. Ak máte sklon k tvorbe tmavých fliačikov, vyskúšajte prípravky s kyselinou kojovou alebo AHA peelingom. Kyselina kojová reguluje produkciu melanínu (hnedý až čierny pigment, ktorý dáva farbu pokožke a vlasom), AHA peeling využíva ovocné kyseliny, ktoré donútia pokožku, aby sa  regenerovala. Ďalej existujú aj špeciálne depigmentačné krémy, bieliace masky alebo emulzie.
 
Skúste osvedčené domáce prostriedky
Proti pigmentovým škvrnám pomáhajú aj rôzne domáce prostriedky, po ktorých jednoducho siahnete do špajzy, napríklad citrónová šťava. Vytlačte jeden celý citrón, do šťavy namočte vatový tampón a dvakrát denne si ním potierajte postihnuté miesta. Kyselina citrónová urýchľuje odlupovanie vrchnej vrstvy pokožky a napomáha postupnému zosvetleniu pigmentových škvŕn. Na tmavé fliačiky výborne funguje aj zmes jogurtu a medu. Vezmite z každého lyžičku a naneste na kožu. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom zmyte vlažnou vodou. Osvedčeným bieliacim prostriedkom je aj cmar – o zosvetlenie sa v tomto prípade postará kyselina mliečna, ale len vtedy, ak sa budete o pokožku starať pravidelne.
 
Pokožku treba vyživovať aj zvnútra
Aby ste zabránili výskytu pigmentových škvŕn, treba kožu vyživovať aj zvnútra. Zamerajte sa na stravu bohatú na vitamíny a stopové prvky. K zdravej pokožke prispieva predovšetkým vitamín A, ďalej niacín (vitamín B3), biotín (vitamín B7) alebo zinok. Normálnej pigmentácii napomáha aj meď, ktorá je potrebná na syntézu melanínu. V lekárňach a e-shopoch voľne dostanete kúpiť kvalitné výživové doplnky obsahujúce unikátnu kombináciu všetkých dôležitých vitamínov a minerálov potrebných na starostlivosť o zdravú pokožku, obohatené ešte o niektoré bylinné extrakty (napr. z pupalky dvojročnej).