Majte sa radi alebo ako láska ovplyvňuje naše zdravie

Publikované: 13.02.2021

To, že láska prináša pozitívne emócie, vie každý. Menej je však známe, že láska má veľký vplyv aj na naše fyzické zdravie. V láskyplnom vzťahu sa cítime dobre nielen psychicky, ale dobre sa cíti aj naše telo. Podľa mnohých výskumov sa navyše tí, ktorí sa cítia milovaní, dožívajú vyššieho veku a rýchlejšie sa uzdravujú z chorôb. Ak ste teda už výrok, že láska uzdravuje, počuli, verte, že na ňom niečo bude.

Majte sa radi alebo ako láska ovplyvňuje naše zdravie

To, že láska prináša pozitívne emócie, vie každý. Menej je však už známe, že láska má veľký vplyv aj na naše fyzické zdravie. V láskyplnom vzťahu sa cítime dobre nielen psychicky, ale dobre sa cíti aj naše telo. Podľa mnohých výskumov sa navyše tí, ktorí sa cítia milovaní, dožívajú vyššieho veku a rýchlejšie sa uzdravujú z chorôb. Ak ste teda počuli tvrdenie, že láska uzdravuje, verte, že niečo na tom je.

Láska a pozitívne emócie

Láska, rovnako ako šťastie či nádej, patrí medzi tzv. pozitívne emócie. Pozitívne emócie nám pomáhajú mať rád sám seba, udržiavať harmonické vzťahy s ostatnými, rozširujú nám obzory, prinášajú nové pohľady, pomáhajú nám pripraviť sa na budúce nebezpečenstvo tým, že vytvárajú stabilnú životnú základňu vrátane okruhu osôb, na ktoré sa v prípade potreby môžeme obrátiť. Vďaka pozitívnym emóciám sme schopní lepšie bojovať so stresom a adaptovať sa na nové životné situácie, čo má veľký vplyv na naše zdravie.

Psychická pohoda a zdravie

Keď zažívame psychickú pohodu, zažívame aj pohodu fyzickú. Celé naše telo sa cíti dobre. Ak sme nešťastní, v strese, zrýchli sa srdcová činnosť a zvýši sa krvný tlak, krv sa nahrnie k svalom, vyplaví sa veľké množstvo hormónov s jediným cieľom – prežiť náročnú situáciu. Následne naše telo potrebuje určitý čas na upokojenie, spomalenie tepu a zníženie tlaku. Ak sa však po takejto situácii dokážeme uvoľniť a zasmiať, zažiť príjemnú emóciu, telo sa upokojí a zregeneruje rýchlejšie. Pozitívne emócie, ako je láska, nám pomáhajú zmierniť či odvrátiť nepríjemné prejavy emócií negatívnych, ktoré majú na naše zdravie škodlivý vplyv.

Láska ako liek na dlhovekosť

Vplyvom lásky na zdravie a dĺžku života sa zaoberá mnoho výskumov. Štúdia Duke University Medical Center v Severnej Karolíne (USA) uvádza, že manželstvo môže predĺžiť život. Ľudia starší ako 40 rokov, ktorí žili v manželstve, mali menej rizikových faktorov predčasnej smrti než tí, ktorí sa rozviedli alebo v manželstve nikdy neboli. Výsledky štúdie Langone Medical Center v New Yorku dokonca preukázali, že tí, ktorí žijú v manželstve, majú silnejšie srdce než slobodní ľudia.

Láska a smiech liečia

Ak sme milovaní, máme dobrú náladu a častejšie sa smejeme. Smiech stimuluje sympatikus a v tele sa vytvárajú katecholamíny, čo spôsobuje, že sa v mozgu vyplavujú endorfíny. Endorfíny, známe ako hormóny šťastia, spôsobujú, že človek sa cíti dobre. Endorfíny sa tiež podieľajú na tlmení bolesti, zvyšujú aktivitu bielych krviniek, a tým zlepšujú imunitný systém. Chcete byť dlho živí a zdraví? Naša rada je jednoduchá. Majte sa radi!

Podpora duševného zdravia

Podporiť psychickú kondíciu môžete aj zdravým životným štýlom. Okrem toho možno prispieť k duševnej pohode aj kvalitnými výživovými doplnkami. Naším tipom je vysoko kvalitný extrakt z kórejského ženšenu pre duševnú a fyzickú pohodu. Ženšen kórejský je obohatený o vitamín E, ktorý ako antioxidant chráni bunky tela pred oxidačným stresom. Ženšen je už mnoho rokov známy ako adaptogén, rastlinná látka pomáhajúca telu adaptovať sa na stres a prekonať únavu, a preto je už storočia využívaný v tradičnej východnej medicíne na podporu energie.

Na podporu psychickej kondície vyskúšajte aj ďalšie produkty z našej širokej ponuky.